Bizi takip edin

Haber

Kaya: Ya adliyedeyiz, ya morglardayız ya da taziyelerde…

->

-> 416

HDP ve HDK’liler, savcılıkta ifadeleri alınan 31 kişi için adliye önünde açıklama yaptı. Burada konuşan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, ‘Bizler son dönemlerde ya adliyedeyiz, ya morglardayız ya da taziyelerdeyiz’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK), HDP’nin 11 Şubat’ta Ankara’da gerçekleştirdiği kongre öncesi İstanbul’da 7 Şubat’ta gözaltına alınan HDP ve HDK çalışanlarına ilişkin Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde açıklama yaptı. Gözaltına alınan 31 kişinin adliyede savcılık ifadeleri devam ederken yapılan açıklamaya, Demokrasi İçin Birlik (DİB) üyesi Nesrin Nas, gazeteci-yazar Nurcan Baysal ile çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada, “Gözaltılar tutuklamalar muhalefeti susturamaz”, “Özgürlükler için mücadele eden arkadaşlarımız serbest bırakılsın” pankartları açıldı.

Karanlık bir dönem

Açıklamada ilk olarak söz alan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, insanların ihbar politikası ile tutuklandığı bir dönem yaşandığına dikkat çekerek, “Bu karanlık günler elbette geçecek. Biz buna inanıyoruz. Bu kararlılığımızdan geri adım atmayacağız” dedi.

Ardından konuşan HDK İstanbul İl Eş Sözcüsü Gülçin Aykul, “AKP iktidarına karşı sözümüzü söylemekten geri durmayacağız” vurgusu yaptı.

‘İnsanları mesajlaşamayacak hale getirdiler’

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da, gözaltına alınan kişilerin tutulduğu hücrelerdeki koşullara değinerek, “Arkadaşlarımız yaşlısı, hastası ile 14 gündür o hücrelerde tutuluyor. Arkadaşlarımızın bazıları hasta olduğu ve raporlar sunulduğu halde o hücrelerde tutulmaya devam edildiler. Şuanda yeryüzüne çıkarıldılar, ifade veriyorlar. Bu ülke öyle bir hale geldi ki hasta mı desek, paranoya mı desek, cinnet mi geçiriyor desek, bilmiyorum. İnsanların özel haberleşme yazışmaları bile suç kabul ediliyor. İnsanları mesajlaşamayacak hale getirdiler. Böylesine insanlıktan vicdan çıkaran bir uygulama şuan dünyanın hiçbir ülkesinde yok. Bizler son dönemlerde ya adliyedeyiz, ya morglardayız ya da taziyelerdeyiz” şeklinde konuştu.

‘Barış diyenler dahi tutuklanıyor’

78’liler Derneği İstanbul Sözcüsü Yunus Bircan ise, bir ülkede insan haklarına dayanan hukuk devletinin kuralları işletilmezse, yurttaşların siyaset yapma hakkının da engelleneceğini belirterek, şu an ülkede bunun yapıldığını söyledi. Bircan, “Barış diyenler dahi gözaltına alıp tutuklanıyor. Basın özgürlüğü olmazsa, doğru haber sunan gazetecileri içeri atar, toplumun haber alma hakkını ortadan kaldırırsınız. Bugün yaşadıklarımız tam da budur. Celalettin Can düşüncelerini kamuoyu ile paylaştığı, halkların barış, yurttaşların siyaset yapma hakkını savunduğu, insan hakları ihlallerine karşı mücadele ettiği için gözaltına alınmıştır” diye ifade etti.

HABER MERKEZİ