Bizi takip edin

Haber

İTÜ Taşkışla Tiyatro Topluluğu: İlk defa karşılaştığımız bir uygulama değil

->

-> 249

‘Müzik neden haramdır?’ bildirisini müzikle protesto ettikleri için kulüp odaları ellerinden alınan Taşkışla Sahnesi Tiyatro Topluluğu, İTÜ yönetimine tepki göstererek, ‘İTÜ yönetimi tarafından müzik eylemlerine katılarak okulda karışıklık çıkardığımız söylendi. Bu ilk defa karşılaştığımız bir uygulama değil’ dedi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Taşkışla Sahnesi Tiyatro Topluluğu, “Müzik neden haramdır?” bildirisini müzikle protesto ettikleri gerekçesiyle kulüp odalarının ellerinden alınmasına ilişkin İTÜ Makine Fakültesi önünde bir araya gelerek açıklama yaptı. Açıklamaya CHP Milletvekili Gülay Yedekçi ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğrencileri destek verdi.

‘Bu ilk değil’

Basın açıklamasını yapan Taşkışla Sahnesi oyuncularından Cansu Ekici “Müzik haramdır” başlıklı bildirinin ayrımcı ve baskıcı ifadeler içerdiğini belirterek, bu bildiriye tepki göstermenin en doğal hakları olduğunu söyledi. Kulüp üyelerinin rektörlükten gelen yazıyla fakülteye girmelerinin yasaklandığına dikkat çeken Ekinci, “İTÜ yönetimi tarafından müzik eylemlerine katılarak okulda karışıklık çıkardığımız söylendi. Bu ilk defa karşılaştığımız bir uygulama değil. İTÜ’de herhangi bir olayla ilgili bir fikrimizi paylaştığımızda veya bir eyleme geçtiğimizde İTÜ yönetimi tarafından bize yöneltilen baskılardan yalnızca biridir” diye konuştu. “Çalışma alanlarının ve kulüp odalarının yönetim tarafından lütufmuş gibi sunulmasına karşı çıkıyoruz” diyen Ekinci, “En ufak bir eylemimizde, ifade özgürlüğümüzü kullandığımızda bu mekanların elimizden alınması tehdidiyle karşılaşmak istemiyoruz” dedi.

‘Öğrencisiz bir üniversite istiyorlar’

Tek tip öğrenci yetiştirmeyi planlayan bir anlayışın olduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi ise, “AKP iktidarının atadığı rektörler aynı anlayışın devamıdır. Bir adım atıyorlar sonra karşılarındaki tepkiye bakıyorlar. O tepki eğer güçlü ise geri adım atıp yapmak istediklerinden vazgeçiyorlar. Ama karşılaştıkları tepki cılız ve sessiz ise üzerine gidiyorlar. Bu yüzden direnmemiz gerekiyor” dedi. İTÜ ve İÜ başta olmak üzere öğrencilerin yaşadığı sorunları mecliste gündeme getireceklerinin altını çizen Yedekçi, “Öğrencisiz bir üniversite istiyorlar” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA