Bizi takip edin

Rojava

Demokratik Ulus için sandığa

->

-> 57

Yüksek Seçim Komiserliği’nin adaylığı kesinleşen isimleri açıklamasının ardından, yerel seçimler için propagandalar başladı. Seçimlere Demokratik Ulus Dayanışması olarak katılan ittifak, açıklama yaparak halka oy vermeleri çağrısında bulundu. Açıklama, Qamişlo’da bulunan TEV-DEM (Demokratik Toplum Hareketi) Diplomasi Merkezi’nde, Suriye Demokrat Parti Sekreteri Cemal Şex Baqi tarafından okundu.

Demokratik topluma doğru

1 Aralık’ta gerçekleşecek yerel meclis seçimlere katılım çağrısı yapılan açıklamada, “Halkımız için tarihi sorumlulukla seçimlere katılıyoruz. Kuzey Suriye’deki yurtsever güçler, halkların demokratik projesini güçlendirmek, toplumun tüm kesimlerinin rolünü aktifleştirmek için seçimleri sahipleniyor. Kuzey Suriye’deki güç ve partiler olarak ‘Demokratik Topluma Doğru’ sloganıyla Demokratik Ulus Dayanışması ittifakımızı duyuruyoruz. Halkların kardeşliği temelinde demokratik ortak yaşam yolunda, seçimlere ulusal ve ahlaki sorumlulukla katılım gerçekleşeceğine inanıyoruz” denildi.

İrademizi ortaya koyalım

Açıklamada, “Seçimlerde tüm kesimlerin hakları korunuyor ve toplumsal adalet gerçekleşiyor. Kadın-erkek eşitliğini esas alıyor. Demokratik Ulus Dayanışması içerisinde 18 Kürt, Arap, Süryani ve Asuri parti yer alıyor. Tüm yurttaşları oy vermeleri çağrıyoruz” denildi.

QAMIŞLO/ANHA