Bizi takip edin

Rojava

Suriye rejimi ve Rusya Dêra Zor’da savaş uçaklarıyla sivilleri bombaladı…

->

-> 57

Suriye rejimi ve Rusya savaş uçaklarıyla dün Dêra Zor’da DAIŞ çetelerinden kaçmaya çalışan aralarında çocukların da bulunduğu sivilleri bombaladı. Çok sayıda yaralının olduğu bildiriliyor

Suriye rejimi ve Rusya Dêra Zor kenti ve kuzey kırsalını bombalamaya devam ediyor. DAIŞ çetelerinden kaçmaya çalışan bir grup sivil savaş uçakları tarafından bombalandı. Ayrıca rejim güçleri QSD denetimindeki alanlara gitmeye çalışan sivillere havan toplarıyla saldırdı. QSD noktalarına ulaşan sivillerden yaralı olanlar savaşçılar tarafından Heseke hastanesine kaldırdı.

‘Halkı kurtaran tek güç QSD’

ANHA’da yer alan habere göre, savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaralanan Dêra Zorlu Ehmed Eli olaya ilişkin şunları söyledi: “Rusya ve Baas rejimi uçaklarının bombardımanında çok kişi yaralandı. Onları kendimizle getiremedik, biz kaçtığımızda onlara yardım edemedik. 5 yıldır DAIŞ çetelerinin yaptıklarıyla ve çeteleri vurma bahanesiyle de Rusya ve Suriye rejiminin bombardımanıyla siviller yaralanıyor.” Ehmed Eli halkı kurtaran tek gücün QSD olduğunu da sözlerine ekledi.

‘Rus uçakları sivilleri vuruyor’

Hava saldırısında hem kendisi hem de çocukları yaralanan ve isminin açıklanmasını istemeyen yaralı bir yurttaş ise “Uçaklar sivillerin yerlerini bombalıyor, DAIŞ noktalarını vurmuyor. Çocuk ve sivillerin ne günahı var ki uçaklar böyle vahşice onları vuruyor” dedi.QSD denetimindeki alana ulaştıklarında savaşçılar tarafından karşılandıklarını söyleyen yaralı sözlerini şöyle sürdürdü: “QSD savaşçıları bizi karşıladı, bize yiyecek ve su verdi, bizi yerleştirdi. Ayrıca bombardımanda yaralanan çocuklarımızı tedavi etti. Bize yardım eden tüm Dêra Zor Askeri Meclisi ve QSD savaşçılarına teşekkür ediyoruz. Umuyoruz ki tüm Dêra Zor bölgesini DAIŞ çetelerinden ve Suriye rejiminden kurtarırlar.”

HABER MERKEZİ