Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Amed Şehir Tiyatrosu perde diyor

->

-> 97

Atinalı komedya yazarı Aristofanes ve İtalyan oyun yazarı Dario Fo’nun eserlerini Kürtçe’ye çevirerek olan Amed Şehir Tiyatrosu, 29 Eylül’de yeni sezona başlıyor

Amed Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Amed Şehir Tiyatrosu oyuncuları, kayyum tarafından işten çıkartılmıştı. Kendi alternatif sahnelerini oluşturan tiyatrocular, kültürel faaliyetlerini yürütmeye devam ediyor. Yeni sezon için kolları sıvayan Amed Şehir Tiyatrosu, 29 Eylül’de Antik Yunan ve İtalyan yazarların eserleri ile tiyatro severlerin karşısına çıkıyor. Yeni sezonda Aristofanes ve Dario Fo’nun eserlerinin Kürtçe’ye çevrilmesinin yanı sıra, oyuncular çocuk oyunları, drama atölyeleri ve sanat okulları çalışmalarıyla da faaliyetlerini sürdürmeyi hedefliyor.

Yeni sezonda neler var?

Yeni sezon açılışının 29 Eylül’de yapılması ardından, oyuncular 6 Ekim’de ünlü Atinalı komedya yazarı Aristofanes’in Milattan Önce (MÖ) 442’lerde yazdığı ve bir sistem eleştirisi özelliği taşıyan, “Eşek Arıları” adlı eserini Kürtçeye çevirerek sahneleyecek. Antik Yunan’da adalet mekanizması ve iktidar odaklarının günümüz Türkiye’sinde nasıl farklı bir şekilde var olmaya devam ettiğini anlatan tragedya tiyatro severlerle buluşacak. İtalyan oyun yazarı Dario Fo’nun politik komedyası “Ödenmeyecek Ödemiyoruz” adlı oyununun da Kürtçe’ye çevrilerek sahneleneceği belirtildi.
Yeni sezonun bir diğer dikkat çeken çalışması ise, çocuk oyunları, drama atölyeleri ve sanat okullarına yönelik çalışmalar olması planlanıyor. Yönetmen ve oyuncu Nazım Hikmet Çalışkan ile oyuncu Kemal Ulusoy, yeni sezon çalışmalarını Mezopotamya ajansı’na değerlendirdi.

Dawiya dawi ve Qırıx sahnede olacak

Yeni sezona yeni fikirler ve etkinlikler ile başlayacaklarını dile getiren oyuncu Kemal Ulusoy, yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirecekleri turnelerle yeni sezona başlayacaklarını söyledi. Amed Şehir Tiyatrosu’nun sahnelediği oyunlardan “Dawiya dawi” ile Stand Up’larla seyirci kitlesini hem coşturduklarını hem de düşündürdüklerini belirten Ulusoy, yeni dönemde Doğan Güzel’in karikatürlerinden esinlenerek sahnelenen “Qırıx” oyununun da tiyatro severlerle buluşacağı bilgisini verdi.

Sanat atölyeleri açılıyor

Sezon başlangıcıyla birlikte kolektif çalışmalar yürütecek olan sanat atölyelerinin açılışını gerçekleştireceklerini aktaran Ulusoy, “Bizim kendi derlediğimiz ve anlattığımız hikayelerden prömiyerler oluşturacağız. Hikayelerle ortak bir düşünce etrafında yeni bir ürün elde etmeye çalışacağız” dedi.

Aristofanes’in “Eşek Arıları” adlı Prömiyerin Kürtçe olacağını ifade eden Çalışkan, “ancak farklı dillere de çevrileceğini, oyunun tek perdede oynanacağını ve 3 kadın oyuncu olmak üzere toplam 9 oyuncunun sahne alacağını” aktardı.

HABER MERKEZİ