Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Tutsağa Kürtçe mektup işkencesi Meclis’e taşındı

->

-> 27

Kürtçe mektup aldığı gerekçesiyle işkence edilen Mesut Gökhan isimli tutsağın durumu Meclis gündemine taşındı. HDP Milletvekili Leyla Birlik, konuya ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi

Cezaevlerinde işkenceye kılıf arayan gardiyanların, Kürtçe mektup gelen tutsağa yaptığı işkence Meclis gündemine taşındı. Kilis L Tipi Kapalı Cezaevi’nden ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde kendisine gelen Kürtçe mektup gerekçesiyle ağır işkenceye maruz kaldığını aktaran Mesut Gökhan’ın durumuna ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şirnex (Şırnak) Milletvekili Leyla Birlik, Meclis’e soru önergesi verdi.

Birlik Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması talebi ile verdiği önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

*Söz konusu Mesut Gökhan adlı mahpusun çıplak aramayı reddettiğinden gardiyanlar tarafından darp edildiği, falakaya yatırıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise, bunu yapan gardiyanlar hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır? Ve buna göz yuman kamu görevlileri tespit edilip herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır? Yapıldıysa bu işlemler nelerdir?

*Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde olan siyasi mahpus Mesut Gökhan, kendisinden başka tek bir siyasi mahpusun olmadığı Kilis L Tipi Cezaevi’ne sevk edilme gerekçesi nedir? Söz konusu mahpus hangi gerekçe ile tek kişilik hücrede tutulmaktadır?

*Mesut Gökhan’ın darp edildiği iddiaları Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir? Eğer öyle ise, Kilis Cezaevi’ndeki gayri hukuki uygulamalara yönelik bir girişiminiz olacak mıdır?

*İşkenceden dolayı ayaklarının üzerine basamayacak duruma getirilen Mesut Gökhan’ın Kilis Cezaevi idaresi tarafından hastaneye de sevk edilmediği iddiaları doğru mudur? Bakanlığınız, mahpusun hastaneye sevki için bir girişimde bulunacak mıdır? Cezaevi yönetiminin bu tutumundan dolayı bir soruşturma başlatılacak mıdır?

*Söz konusu mahpusun Kürtçe mektup aldığından dolayı gardiyanlar tarafından darp edildiği iddiaları doğru mudur? Bakanlığınız süresince Kilis Cezaevi’nde Kürtçe mektup aldığı ve konuştukları için baskıya, tehdide, işkenceye ve/veya darba maruz kaldıkları iddiasıyla tarafınıza veya cezaevleri müdürlüklerine iletilmiş kaç şikâyet dilekçesi vardır?

*Cezaevlerinde Kürtçe konuşmak, Kürtçe mektup yazmak, Kürtçe yayınlar bulundurmak yasak mıdır? Yasak değilse, Kürtçeyi yasaklayan cezaevi yönetimleri hakkında bir işlem başlatmayı düşünüyor musunuz?

*Kilis Cezaevi’nde daha önceden tutuklulara işkence ve kötü muameleden dolayı ceza alan kamu görevlileri var mıdır? Varsa söz konusu personelden kaçı görevine devam etmektedir? Kaçı görevden alınmıştır?

ANKARA / dihaber