Bizi takip edin

Dünya

Jesus Santrich hastaneye kaldırıldı

->

-> 10

Af yasası çıkarılmasına karşın serbest bırakılmayan FARC gerillaları, açlık grevine devam ediyor. Sağlık durumu kötüleşen FARC liderlerinden Jesus Santrich, hastaneye kaldırıldı. 26 Haziran’da açlık grevine katılan Santrich, “Açlık grevindeki tutuklularla dayanışmak için politik bir karar aldım” demişti. Silah bırakma sürecindeki gözlemci-arabulucu Birleşmiş Milletler (BM) Kolombiya Barış Misyonu, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’a bir mektup göndererek, “acilen” tutuklu FARC üyelerinin serbest bırakılmasını istedi.

Cezaevindeki 3 bin 400 tutuklu FARC üyesinden sadece 832’sini af kapsamına alan hükümetin eleştirildiği açıklamada, “Tutuklu FARC üyelerinin, Kongre’den af yasası geçtiğinde, tamamen silahların terk edilmesine kadar geçen 6 aylık sürede ve hatta silahlar teslim edildikten sonra geçen 15 gün içinde dahi cezaevinde tutulması, sürecinin devam ettirilmesini ve barışın tesis edilmesini baltalıyor” denildi.

BM Barış Misyonu, hükümetten, ülke genelindeki 26 tarafsız noktada bulunan silah bırakmış FARC gerillalarının güvenliğini sağlamasını istedi. Son olarak FARC üyesi Juan Fernando Amaya, ölü bulunmuştu. Amaya ile birlikte son üç ay içinde paramiliter gruplar tarafından öldürülen FARC üyesi sayısı 6’ya, bu yıl içinde öldürülen FARC üyesi sayısı ise, 9’a çıkmıştı. Aktivistler de saldırıya uğruyor. En son Ulusal Tarım İşçileri Sendikası Genel Başkanı Alberto Roman Acosta katledilmişti.

BOGOTA