Bizi takip edin

Dünya

Suudi Arabistan’da askere silahlı saldırı

->

-> 13

Suudi Arabistan’ın Şii yoğunluklu Basra Körfezi kıyısındaki Katif (Al Qatif) kentinde devriye aracını hedef alan silahlı saldırıda, 1 askerin öldüğü bildirildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SAP’ın İçişleri Bakanlığı’na dayandırdığı haberine göre, Katif’teki Ramis sahilinde devriye gezen bir askeri araca ateş açıldı. Kaynağı tespit edilemeyen saldırıda, Muhammed Hüseyin Hezazi adlı askerin öldüğü, Halid Muabber Hakemi’nin ise, yaralandığı aktarıldı. Bu saldırı, Katif’te iki hafta içinde düzenlenen 5’inci saldırı oldu.

Suudi Arabistan’ın ambargo uyguladığı Katar, Katif kentindeki silahlı saldırıyı şiddetle kınadığını duyurdu. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, gerekçesi ve nedeni ne olursa olsun Katar’ın, “terör ve şiddet karşıtı bir tutum sergilediği” vurgulandı. Katar ve Suudi Arabistan, birçok ülkedeki saldırılarda rol alan grupların baş finansörleri ve silah ikmalcileri durumunda. Bu arada İran basınına göre, Suudi Arabistan, El Katif kentinin El Avamiye bölgesine yönelik kuşatma, baskı ve saldırıları sürdürüyor. İddialara göre; Suudiler, bölgedeki Şii camilerine DAİŞ tarafından bombalı saldırı düzenleneceğini öne sürüyor. Bunun bölge halkına yönelik Suudiler tarafından kurulan bir tezgah olduğu belirtilen haberde, “Suudi Arabistan sivillere saldırıp intikam almak istiyor. Altı yıldan bu yana ağır güvenlik tedbirleri altında olan El Katif bölgesinde teröristlerin girip çıkması imkansız” ifadesine yer verildi.

KATİF