Bizi takip edin

Köşe yazarları

Demirtaş’a gönderilen mektuplar…

->

-> 78

HÜSEYİN AYKOL

Adnan Kan, Diyarbakır Bismilli. Dört yıldır cezaevinde ve on yıl daha içeride kalacak. Ülkenin düşürüldüğü hale üzülen okurumuz, Selahattin Demirtaş’a gönderdiği mektubunun ulaşıp, ulaşmadığını merak ediyor. Bana gelen mektupların pek çoğunda buna benzer notlar oluyor. Altı milyon oy almış bir partinin eşgenel başkanına (hatta parti çevresini de aşan bir sevgi halesinde yaşayan bir lidere) her gün çok sayıda mektup gönderiliyor. Hepimizin kabul etmesi gerekir ki, sayın Demirtaş’ın bunların hepsine tek tek cevap yazması mümkün değil.

Edirne F Tipi Cezaevi’ndeki Mektup Okumu Komisyonu, acayip derecede artan iş yükü nedeniyle grev yapmak istemiş; ancak bu eylemleri OHAL sayesinde engellenmiş. Bunun ardından insafa gelen cezaevi idaresi Mektup Okuma Komisyonu’nun kadrosunu artırmış ve bu sayede ülkedeki işsizlerin sayısını önemli ölçüde azaltmış. Bu arada, Edirne merkez postanesine gelen mektupların çoğu sayın Demirtaş’a gelmesi üzerine, posta çuvalları önce Edirne F Tipi Cezaevi’ne götürülmüş; kalan az sayıdaki mektup, daha sonra şehir merkezine getirilmiş. Valla ben böyle duydum; yalan diyen aksini kendisi ispat etsin!

* * *

Dile kolay, tam 24 yıldır içeride olan Hilmi Olsoy, “bu kadar hareketli bir dönem yaşamamıştım” diyor. Haklı çünkü Siverek T Tipi Cezaevi’ndeki nüfus o kadar çok artmış ki, (10-12 kişilik odalardaki sayı 25’i aşınca) haklarında çıkan sürgün kararını neredeyse sevinçle karşılamışlar. Elazığ’a götürülmüşler. Yedi saatlik bir ring yolculuğu ile ulaştıkları orada 12 Eylül koşullarına benzer uygulamalar varmış ama bir süre sonra normalleşmeye başlamış ki, bu sefer yine sürgün çıkmış. Sürgüne çıkarılanların bir kısmı iki günlük yolculuk sonrasında Balıkesir-Bandırma 1 ve 2 nolu T Tipi cezaevlerine gönderilirken, Hilmi Olsoy ve üç arkadaşı ise Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne konuldular. Burada da 6 kişilik odalarda 12 kişi olarak kalıyorlar. Daha sonra kargo ile gönderilen kişisel eşyalarının kargo parası, idaredeki paralarından kesilmiş. Sağlık hizmetlerinden pek yararlanamıyorlarmış. Kültürel aktiviteler yokmuş. Bozuk sebze ve reçel veriliyormuş.

Van F Tipi Cezaevi’nde mahpuslar çok geç revire çıkarılıyormuş. Açık görüşlerde gardiyanlar mahpusların yanında oturuyor ve tüm konuşmaları kayıt altına alıyormuş. Dahası polis oldukları sanılan sivil polisler, aynı esnada koridorlarda dolaşıyormuş. Bu cezaevinde kalmakta olan ve disiplin cezası alan Mustafa Andiç’in annesine “Oğlunuz sizinle görüşmek istemiyor” denilmiş; bunun üzerine fenalaşan anne hastaneye kaldırılmış. Böylesi yalan bir haberle insanların annesinin yüreğine inen bir vicdansızlık nasıl yapılabilir?

Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde bulunan Kemal Özelmalı’nın iç organları önemli oranda işlevini yitirmiş durumda. Hafızası okuduğu şeylerin yüzde 90-95’ini kaydetmiyor. Eskileri de hatırlamıyor. Göz, kulak ve tat alma hislerinin neredeyse yarısı yok. Ancak yanındaki kişilerin maddi ve manevi yardımlarıyla hayatını idame ettirebilen Kemal Özelmalı’nın bir an evvel tahliye edilip, tedavisine dışarıda devam etmesi gerekiyor.

Refik Arslan yaklaşık 10 ay içinde önce Giresun E Tipi Cezaevi’ne, sonra da Bandırma 2 nolu Cezaevi’ne sürgün edilmiş. İlyas Doğan ise Eskişehir H Tipi Cezaevi’nden buraya (yani Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne) sürgün edilmiş. Bu cezaevinde de her fırsatta disiplin-iletişim cezaları veriliyormuş. Özellikle de sıcak su ya az veriliyor ya da hiç verilmiyormuş. Dahası soğuk su da günün yarısında akmıyormuş. Böylesi bir ortam elbette sağlık sorunlarına yol açar.

Özgür Halk dergisi eski yazıişleri müdürlerinden Hülya Karakaya, 1 Ağustos 2016 günü Diyarbakır havaalanında gözaltına alınıp, ertesi gün tutuklandı. Suçlama kırsal alana gittiği veya gitme ihtimali olduğu(!) İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 18 Temmuz 2017 günü yapılacak.

Ermenek M Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Sayın, Hüseyin Aslan Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne; Mahir Ezer, Hacı Ekinci, Cahit Başkala ise Bolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmişler. Mehmet Sayın, mektup gönderdiği akraba ve arkadaşlarından cevap alamıyormuş. Umarım okurumuzun yeni adresine mektup yazarlar.

Van Yüksek Güvenlikli CİK’te bulunan Taner Korkmaz, Murat Kaymaz, Mecit Şahinkaya, Rabbena Hanedar, Yusuf Kenan Dinçer, Ali Nergüz ve Talat Şanlı’ya verilen iletişim ve ziyaretçi yasakları 2-3 aydır uygulamakta. Taner Korkmaz, Mecit Şahinkaya ve Murat Kaymaz’ın 22 Haziran 2017 günü “Nuriye ve Semih serbest bırakılsın” sloganları attığı için disiplin soruşturması açıldı. Yusuf Kenan Dinçer’e hiçbir savunma alınmadan verilen 15 gün hücre cezası Van İnfaz Hakimliği’nce onaylandı.

Bitlis E Tipi Cezaevi’nde bulunan Halis Demir, 11 ay önce tutuklandı ama halen davası açılmadı. Tutuklamak için bu kadar acele edilirken, niçin dava açmak için bu kadar bekleniyor; anlamak mümkün değil.

İki buçuk yıldır cezaevinde bulunan Ömer Yayla, İsmail Yakın, Mahsun Ceylan ve Seyhan Kurt isimli arkadaşlarının nerede olduğunu merak ediyor.

Daha önce hangi cezaevinde olduklarını yazmayı unutan Deniz Şahin, Zülfikar Tunç, Tekin Barış, Cevher Türk, Bolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmişler.

TEŞEKKÜR: Karabük T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ali Koç’un Aryen Yayınları’nda çıkan KOMÜNALİST EKONOMİ isimli kitabı bana ulaştı. Daha önce de Aram Yayınevi’nden Umut Beyaz ile birlikte yazdığı ve Aram Yayınevi’nden çıkan “Efendi Devletten Demokratik Topluma” isimli kitabıyla tanıdığımız Ali Koç’u yeni kitabı için tebrik ediyoruz.

MEKTUBU GELENLER:

Hülya Karakaya – Diyarbakır E Tipi Cezaevi
Sara Aktaş – Diyarbakır E Tipi Cezaevi
Yüksel Baran – Diyarbakır E Tipi Cezaevi
Zeynep Altınkaynak – Diyarbakır E Tipi  Cezaevi
İlyas Doğan – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Refik Arslan – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Halis Demir – Bitlis E Tipi Cezaevi
Deniz Şahin – Bolu F Tipi Cezaevi
Ali Koç – Karabük T Tipi Cezaevi
Mehmet Sayın – Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Kemal Özelmalı – Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Hıdır Ardin – Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi
Hilmi Olsoy – Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi
Adnan Kan – Ümraniye E Tipi Cezaevi
Mustafa Andiç – Van F Tipi Cezaevi
Ömer Yayla – Van T Tipi Cezaevi
Murat Kaymaz – Van Yüksek Güvenlikli CİK