Bizi takip edin

Haber

SÛR’DA KERBELA YÖNETİMİ

->

-> 12

Yıkım kararı alınan Sûr’un Lalebey ve Alipaşa mahallelerinde dün sular kesildi. Kepçe ile mahalleye girmeye çalışan belediye ekiplerinin önü ise mahalleliler tarafından kesildi. Mahalleli karara karşı direneceklerini ve evlerinden çıkmayacaklarını belirtti

Amed’de Sûr ilçesinde bulunan Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde yıkım kararı alınmasının ardından dün mahallelilerin suları kesildi. Sular kesildikten sonra mahalleye girmeye çalışan DİSKİ’ye ait kepçelerin önüne geçen halk, saatlerce direndi. Suların kesilmesine tepki gösteren kadınlar mahalleyi ablukaya alan polislere, “Evlerimizden çıkmıyoruz” diyerek tepki gösterdi. Halkın tepkisinin ardından kepçeler ve polisler mahalleyi terk etmek zorunda kaldı. Sabah saatlerinde kesilen sular da bir süre sonra akmaya başladı.

Valiliğe yürüyecekler

Mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini talep eden mahalleli, evlerinden çıkmamakta kararlı olduklarını dile getirdi. Mahalleye giren polis ekipleri mahalledeki halka pazartesi gününe kadar süre verirken, halk buna karşı pazartesi günü saat 10.00’da toplanarak valiliğe yürüyecek.

‘Bizi ezmeden mahalleye giremezler’

Yaşananlara tepki gösteren Alipaşa Mahallesi’nde oturan Kafiye Sun, “Şunu iyi bilsinler ki evimden çıkmam. Evimi yıksalar dahi çıkmam. Bizlere güçleri yetmiyor diye suları kesmişler. İnsanların çay yapacak suları yok. Kepçe ve polisler ile girmeye çalıştılar. Bizi ezmeden mahalleye giremezler. Bugün direndik yarın gelseler yine direniriz. Pes etmeyeceğiz” dedi.

‘Direnmek var pes etmek yok’

Gerekirse kepçenin altına gireceğini ama yine de evini bırakmayacağını dile getiren Safiye Yıldız ise, “Bugün geldiler gördüler evimizi bırakmadık. Bir olacağız evimizi terk etmeyeceğiz. Sonuna kadar elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bundan sonra direnmek var pes etmek yok. Pazartesi de valiliğe yürüyeceğiz. Sur’un yıkılmasını istemeyen herkes gelsin. Bugün burası yıkılır yarın sıra diğer evlere gelir. Buna engel olsunlar” diye konuştu.

Ailelere TOKİ vaadi

Bakanlığa bağlı personeller, önceki gün muhtarlar ve halkın katılımıyla Meryem Ana Kilisesi yakınlarında bir toplantı düzenledi. Toplantıda 9-10 güne kadar elektriklerin kesileceğini söyleyen personeller, yıkım kararı alınan evlerin ölçümünü de yaptı. Bakanlık para ve TOKİ vaadi ile halkı evlerinden çıkarmaya çalışırken, mahalle muhtarlarına ise, “Aileleri teker teker ikna edin” dediği öğrenildi.

37 sokak için karar

Birkaç hafta önce ise Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde toplamda 37 sokak için yıkım kararı alındı. İlk olarak belediyede bulunan bu yıkım projesi daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devredildi.

AMED / ŞÛJIN