Bizi takip edin

Hak İhlalleri

‘Sonun Avni gibi olmasın’

->

-> 18

Akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi kritik eşiğe geldi. Emekçiler için yapılan eyleme dün Gülmen katılamadı. Özakça ise Ankara Valiliği’ne seslenerek, ‘Sonun Hüseyin Avni Mutlu gibi olmasın’ dedi

Polisin açlık grevi alanına yönelik müdahalesine tepki gösteren Semih Özakça, “Valilik yeni bir yasak getirmiş akşam güneş battıktan sonra toplanmak, türkü söylemek, halay çekmek yasak. Buradan Ankara Valisi’ni uyarıyorum sonun Hüseyin Avni Mutlu gibi olmasın” dedi.

‘Biz kazanacağız’

KHK ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın başlattığı açlık grev 73’üncü gününde devam ediyor. Emekçiler için dün Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yapıldı. Gülmen, sağlık sorunları dolasıyla açıklamaya katılmadı. Açıklamaya, Kayseri’den 5 gün boyunca yürüyerek Ankara’ya gelen 15 kişilik grubun yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Adana’dan gelen 10 kişilik grup ise, açıklamanın ardından 1 günlük açlık grevine başladı. KHK ile ihraç edilen emekçilerden Veli Saçılık, gece saatlerinde eylem alanına yapılan polis saldırısına tepki göstererek, “Bu baskılar bizi yıldıramaz biz kazanacağız” dedi.

Özakça’nın annesine saldırı

Semih Özakça ise, son günlerde gece saatlerinde yapılan saldırılara değinerek, “Annelerimize saldıran zebanilere sesleniyorum; bu zebaniler annelerimize gaz sıkıyor, işkence yapıyor, gözaltına alıyor. Annemi yerlerde sürüklemişler” diye belirtti. “Burada onuru, adaleti savunan birileri varsa onlar da biziz, burada ekmeğimizi istiyoruz” diyen Özakça, OHAL ile birlikte uygulamaya giren yasakları protesto etti. Özakça, “Valilik yeni bir yasak getirmiş akşam güneş battıktan sonra toplanmak, türkü söylemek, halay çekmek yasak. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’da bunu denemişti ama son halini görüyoruz, buradan Ankara Valisi’ni uyarıyorum sonun Hüseyin Avni Mutlu gibi olmasın” dedi. Gülmen ve Özakça ile daynışmak amacı ile önceki gün emekçilerin anneleri gece nöbeti tutmuştu. Polisler nöbet tutan annelere saldırmış, Özakça’nın annesi sürüklenerek gözaltına alınmıştı. Veli saçılık’a ise polis yakın mesafeden gaz sıkmıştı.

Kalkedon’da grev 16’ncı günde

Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda Gülmen ve Özakça ile dayanışma amacı ile başlatılan süreli-dönüşümlü açlık grevi eylemi 16’ncı gününe girdi. Eylemi dün akademisyen Serdar Başçetin devraldı. Başçetin, “Talebimiz arkadaşlarımızın bir an önce işlerine iade edilmesi, vücutlarında kalıcı bir hasar oluşmadan hakları iade edilerek açlık grevinin sonlandırılmasıdır. Meclis’in iki adım ötesinde süren bir direnişten Başbakan’ın haberi dahi yoktu. Haberleri olduğu anda ise insanların taleplerini öğrenmek yerine direnişi bitirmek adına polis gönderdiler. Neredeyse her akşam saldırı oluyor” dedi. Kocaeli Dev-Güç bürosunda ise Gülmen ile dayanışmak amacı ile Dev-Genç, DGB, Kaldıraç ve Dev-Güç 1 günlük açlık grevi yaptı.

HDP vekilinden mektup

HDP Şirnex Milletvekili Ferhat Encu de tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi’nden Gülmen ve Özakça ile dayanışmak amacı ile mektup gönderdi. “Aslolan insanın sağlığı ve hayatıdır” denilen mektupta, “Nuriye ve Semih’in şahsında bu haksızlığa karşı direnen herkese selam ve sevgiler” ifadeleri kaydedildi.

10’uncu kez gözaltında

KHK ile ihraç edilen Kamu Emekçiler Cephesi (KEC) üyesi Nazife Onay, Cevahir AVM önünde gerçekleştirdiği oturma eyleminde dün 10’uncu kez gözaltına alındı. Beraberindeki 4 kişiyle birlikte darp edilerek gözaltına alınan Onay, “Ben KHK ile ihraç edilen bir öğretmenim. Sadece işimi istediğim için buradan işkence ile destekçilerimle birlikte gözaltına alınıyorum. Bu baskılar ve gözaltılar bizleri asla yıldıramayacaktır. 72 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yanındayız” dedi.

İSTANBUL / ANKARA