Bizi takip edin

Politika

Sol Parti Milletvekili Gysi: Alman askerlerini ‘İncirlik’ten çekin!

->

-> 21

Almanya’nın Türkiye ve Kürt politikasına ilişkin sert eleştirilerde bulunan Gregor Gysi, ‘İncirlik’te elde edilen bilgilerle Kürtler bombalanıyor’ diyerek, Türkiye’de görev yapan bütün Alman askerlerinin geri çekilmesini istedi

Alman vekillerin “İncirlik Üssü”ne ziyaretinin engellenmesinin ardından Almanya ile Ankara arasında başlayan “İncirlik” gerginliğine ilişkin tarafların pazarlıkları hakkındaki detaylar ortaya çıktı. Washington ziyareti sırasında düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde (CSIS) yaptığı konuşmada Türkiye ile İncirlik gerilimi hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Ankara ile konuşulanlara dair bilgi verdi. 10_gysiDeutsche Welle’de yer alan habere göre, Gabriel, “Erdoğan’ın hükümeti, bize ‘eğer iltica başvurusunda bulunanları bize iade ederseniz, evet işte o zaman milletvekilleriniz Alman askerlerini ziyaret edebilir’ dedi. Bu kanunlarımızın, anayasamızın ihlalidir, böyle bir şey yasak” diye konuştu. Gabriel, “Yaklaşık 450 iltica başvurusunda bulunan var. 80 kişiye iltica hakkı tanındı. Şimdi Türk Hükümeti bizden bu kişileri, hapsedilmeleri için, Türkiye’ye vermemizi istiyor. Bu bir NATO müttefikinin diğer bir NATO müttefikine şantaj uyguladığı bir durumdur. Bu kesinlikle mümkün değil” dedi.

Baş etme şekilleri bu!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “Almanya İncirlik’ten çıkmak isterse kendileri bilir, onlara yalvaracak değiliz” şeklindeki açıklaması da sorulan Gabriel, “İşte bu sorunla baş etme şekilleri bu” dedi. Konuya ilişkin konuşan Almanya Sol Parti Milletvekili Gregor Gysi, NATO şemsiyesi altında, Türkiye’de görev yapan bütün Alman askerlerinin geri çekilmesi gerektiğini söyledi. Almanya’nın Türkiye ve Kürt politikasına ilişkin sert eleştirilerde bulunan Gysi, “Türkiye’de görev yapan Alman ordusu, silah ve askeri teçhizatlarıyla Suriye’nin bütün havasını izliyor, topladığı bilgileri NATO’ya gönderiyor. Bu bilgiler ABD, diğer NATO ülkeleri ve aynı zamanda Türkiye tarafından kullanılıyor” dedi. Türkiye’nin bu bilgileri kullanarak Suriye’deki Kürtleri bombaladığını söyleyen Gysi “Fakat aynı Kürtler İŞİD’e karşı karada mücadele ediyor. Eğer durum böyleyse Türkiye de bu silahlarını Kürtlere yönelterek aslında ABD’ye yöneltmiş oluyor. Ancak her halükarda bizim askerlerimiz dolaylı şekilde Kürt katliamına yardımcı oluyor” dedi. Alman hükümetine seslenen Gysi, “ IŞİD’e karşı savaşan Kürtlerin tarafında mıyız, yoksa Kürtlere karşı mücadele eden Türkiye tarafında mıyız? Bu mantıksızlığı bir kenara koyarak şunu söylüyorum; Türkiye ve Ortadoğu’da askeri olarak hiçbir işimiz yok. Bu yüzden Türkiye’deki askerlerimizi ve silahlarımızı derhal geri çekmeliyiz.”

Merkel hükümeti çark etti

Alman Federal Meclise, muhalefet partilerince verilen Alman askerlerinin İncirlik’ten çekilmesine ilişkin önerge, önceki gün akşam saatlerinde parlamentoda tartışıldı. Muhalefette yer alan Yeşiller Partisi ve Sol Parti’nin sunduğu önergeye ilişkin konuşan hükümet cephesi ise, çelişkili açıklamalarda bulundu. Sol Parti ve Yeşiller üyesi vekiller önergenin kabul edilmesi ve askerlerin geri çekilmesi gerektiğini belirtti. Tartışmaların ardından yapılan oylamada önerge, Yeşiller Parti ve Sol Parti oylarına karşı hükümet partileri SPD ile CDU/CSU’lu milletvekillerinin oylarıyla Dışişleri Komisyonu’na sevk edildi.

BERLİN