Bizi takip edin

Haber

Roboski’den emekçilere destek

->

-> 13

Roboski ailelerinin katliamın 281’inci haftasında yaptığı anma eyleminde, Ankara Yüksel Caddesi’nde hala açlık grevinde olan akademisyen Gülmen ve Özakça’nın eylemine destek mesajı verildi. Kadıköy’de destek için yapılan açlık grevi ise 16’ncı gününe girdi

Şirnex’in Qilaban (Uludere) ilçesine bağlı Roboski köyünde TSK’ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 34 kişinin aileleri katliamın 281’inci haftasında da bir araya geldi. Yakınlarının mezarı başında bir araya gelen aileler adına açıklama yapan Roboski-Der Başkanı Veli Encu, Ankara Yüksel Caddesi’nde hala açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın grevini desteklediklerini söyledi.

Barış yerine savaş

281 haftadır adalet mücadelesi yürüttüklerini kaydeden Encu, “Vicdanlara seslenen bu onurlu eylemi destekliyor ve bu taleplerin yükseltilmesinde taraf olduğumuzu bildiriyoruz” dedi. Roboski davasının yargı kıskacında kaldığını belirten Encu, davanın Türkiye’nin utancı olarak hafızalarda yer edindiğini ifade etti. Katillerin korunup gizlenmesiyle yeni katliamların önünün açıldığını söyleyen Encu, “Bu topraklara barışı çözümü getirmek yerine savaş, kan ve gözyaşı ile neyi çözdünüz bu güne kadar?” diye sordu.

ŞIRNEX