Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Polis dayanışmacılara saldırdı: 20 kişi gözaltına alındı

->

-> 17

İşlerini geri almak için 73 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek vermek amacıyla Kadıköy’de başlatılan ‘Dayanışma Nöbeti’ne polis saldırdı. 16’ncı gününde nöbeti devralan 7 BİKG üyesi işkence yapılarak gözaltına alındı. Kartal da ise 13 kişi gözaltına alındı

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın Ankara Yüksel Caddesinde başlattıkları direnişin 193’üncü açlık grevinin ise 73’üncü gününe girerken destek eylemlerine saldırılarda devam etti. Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda 16 gün önce Gülmen ve Özakça için başlattıkları “Dayanışma Nöbeti”ndeki eylemcilere polis saldırdı. Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) üyesi 7 kadının devraldığı “Dayanışma Nöbeti” alanına gelen polisler burada herhangi bir eyleme izin vermeyeceklerini söyleyerek çadırı kaldırttı. Ardından kadınlara saldıran polis en az 7 kadını sürükleyerek, işkenceyle gözaltına aldı.

Kartal_gözaltı

Kartal’da 13 kişi gözaltına alındı bir kişi polisin işkencesinden dolayı hastaneye kaldırıldı

Öte yandan, İstanbul’un Kartal ilçesinde de Gülmen ve Özakça ile oğlunun kemiklerine kavuşmak için 86 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’e destek vermek amacıyla Kartal Meydanı’nda yapılan eyleme polis saldırdı. Saldırıda 13 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Ercan Ayrancı, Sinan Ayrancı, Burcu Sarı, Fatih Karakaya, Süleyman Şahin, İsmail Şahin Karaduman, Emrah Çelik, Murat Aydoğan, Gülcan Ekinci, Çağdaş Onur Ekinci, Hasan Ekinci, Gözde Gerbulut, Deniz İnan Yakacık Polis Karakolu’nda tutuluyor.

Deniz İnan’ın işkence edilerek gözaltına alındığı ve hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

İSTANBUL