Bizi takip edin

Rojava

On binler Mistefa’yı uğurladı…

->

-> 28

Yaşamını yitiren Goran Hareketi’nin lideri ve Kürt siyasetinin değerli ismi Newşîrvan Mistefa için Silêmanî’de tören düzenlendi. Törene on binlerce yurttaş akın etti. Mistefa vasiyeti üzerine Girdê Zergete’de onbinler tarafından uğurlandı

Federe Kürdistan Bölgesi’nin 3’üncü partisi olan Goran Hareketinin (Değişim) lideri ve Kürt siyasetinin değerli ismi Newşîrvan Mistefa için tören düzenlendi. Dün yaşamını yitiren Mistefa’nın cenazesi bu sabah saatlerinde Faruk Hastanesi’nden alınarak Silêmanî’deki (Süleymaniye) büyük camiye götürüldü. Dini vecibeler yerine getirildikten sonra Mistefa’nın naaşı daha sonra on binlerce kişinin katılımı ile Girde Zergete’ye doğru yola çıkarıldı.

Mistefa_2

Kürt temsilciler törende yerini aldı

Silêmanî, Halepçe ve Germiyan başta olmak üzere bölgenin birçok yerinden on binlerce yurttaş Mistefa’yı uğurlamak için Zergete’ye akın etti. Kürdistan’ın bir çok merkezinden siyasi parti temsilcileri de cenaze törenine katıldı. Goran Hareketi üyelerinin dışında Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Tevgera Azadi, PYD Güney Kürdistan Temsilciliği, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Güney Kürdistan Temsilciliği, Yekgirtû İslami, Komeleya İslami, Buzûtneweyî İslami, Kürdistan Emekçiler Partisi (Zehmetkêşan), Kürdistan Komünist Partisi ve birçok siyasi parti ile hareketin temsilcileri ve taraftarları da katıldı.

HDP, Partiya Yekîtiya Demokrat (PYD), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tevgera Azadi, Qazî Mihemed’in ailesi, İran Aydınlar Birliği ve birçok siyasi parti ile kurum da başsağlığı mesajı gönderdi.

Vesiyeti ettiği yere defnedildi

Cenazeye katılan on binler sık sık “Kak Newşîrvan ölümsüzdür” ve “Kak Newşîrvan yaşıyor” şeklinde sloganlar atarak Mistefa’nın posterleri taşındı. Mistefa’nın naaşını Girdê Zergete girişinde omuzlayan kitle, cenazenin defnedileceği alana doğru yürüyüşe geçti. Mistefa vasiyeti üzerine defnedileceği Girdê Zergete’de düzenlenen merasimin ardından göz yaşları içinde toprağa verildi. Cenaze defin işlemlerinin ardından resmi merasim başladı.

Mistefa_1

Mücadelesini hakkı yenilen herkes için verdi

Goran Hareketi Sözcüsü Şoreş Hecî, Mistefa’nın mücadele hayatını anlattı. Mistefa’nın 1944 yılında Sîlêmanî’de doğduğunu, ve öğrenciliğinden itibaren Kürdistan davası için mücadele etmeye başladığını söyleyen Hecî, “O mücadeleye başladığı ilk günden bu güne yorulmak bilmeden Kürdistan halkının hakkını kazanması için emek verdi. O sadece siyasal mücadelesini düşmana karşı vermedi aynı zamanda Kürdistan içinde de ezilenlerin, işçilerin ve hakkı yenilen herkes için verdi. Pêşmege’nin düzenli bir ordu olması için büyük bir çaba sarf etti” dedi.

Onun mücadelesini büyüteceğiz

Goran Hareketi üyelerine de seslenen Hecî, “Newşîrwan Mistefa her zaman bizden mücadeleyi büyütmemizi ve pes etmememizi isterdi. Bizler de onun vasiyeti gereği mücadeleyi büyütmeliyiz” çağrısı yaptı.

Mistefa Kürdistan’ın değeriydi

Daha sonra YNK Politbüro üyesi Qadir Hemecan konuştu. Mistefa’nın Kürt halkı için büyük bir emek verdiğini dile getiren Hemecan, “O sadece Goran Hareketi için değil tüm Kürdistan’ın bir değeriydi. Bir siyasetçi, bir pêşmerge ve bir aydın olarak Kürt halkı için mücadele etti” diye konuştu. Daha sonra Irak Ulusal Koalsiyonu Omer Hekim ile Yekgirtû İslami Lideri Bahaddin Selahattin konuştu.

Mistefa_3

Onun özgürlük vasiyetini unutmayacağız

Cenaze törenine katılan Tevgera İslami Genel Başkanı Ali Bapir ise Newşîrwan Mistefa’nın hem Kürdistan’ın dört parçası, hem de Irak için büyük bir siyasetçi ve düşünür olduğunu söyledi. Mistefa’nın Kürdistan’ı parçalı düşünmeyen bir siyasetçi olduğunu ifade eden Bapir, “Newşîrwan Mistefa kardeşimiz aynı zamanda tüm mazlumların haklarını savunuyordu. Bizlerin onun özgürlük ve eşitlik vasiyetini unutmamız gerekiyor” dedi.

Cenazeye katılanlar, buradan da taziyenin kurulduğu Ehmed Hecî Elî Camii’ne geçti.

Neşirwan Mistefa’nın siyasi geçmişi

2009 yılından bu yanan Goran hareketinin liderliğini yapan Newşîrvan Mistefa, aynı zamanda YNK’nin kurucularından biriydi. Mistefa, 2006 yılına kadar da YNK’nin politbüro üyesi olarak kaldı. Hem pêşmerge komutanı hem de YNK politbüro üyesi olarak parti içerisinde önemli görevlerde bulunan Mistefa, Celal Talabani’nin daha çok yurt dışı çalışmalarında bulunmasından dolayı uzun süre YNK birinci sekreter yardımcılığını yürüttü. Daha sonra YNK’den ayrılarak, Goran hareketini kurdu. 2009 yılında seçimlere giren Goran hareketi, büyük bir başarı elde ederek Kürdistan Bölge Parlamentosu’nda 24 sandalye elde etti.

Güney Kürdistan siyasetinin güçlü isimlerinden Newşîrvan Mistefa, siyasal hayatını ve Güney Kürdistan siyasetini konu alan kitaplar da kaleme almıştı. Yol Boyu Çiçek Toplamak (Bedem Rêgawa Gulçinîn), Parmaklar Birbirini Kırar (Pencekan Yektir Dişkênin) ve Birlik için Çalışma (Le Hewxebatiyewa bo Texwin) gibi kitapları var.

Mistefa hakkında 2016 yılında Hewler (Erbil) mahkemesi tarafından tutuklama kararı çıkarılmıştı. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Mistefa’nın Hewler’e girmesi engellemişti.

Silêmanî