Bizi takip edin

Dünya

İran’da kritik seçim

->

-> 14

İran’da Kürtlerin boykot çağrısı yaptığı cumhurbaşkanlığı seçimleri cuma günü gerçekleştirildi. Yeni cumhurbaşkanının önünde ABD ve körfez ülkeleri ile gerilim,ekonomik sıkıntılar ve işsizlik sorunu olacak.

İran’da 12. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile 5. Şehir ve Köy Konseyleri Seçimi yapıldı. Ülkede sandıklar, 56 milyon 410 bin kadar seçmen için kuruldu. Şehir ve köy konseyleri seçimi 141 kentte yapıldı.

7_iran_hamaneyAnayasa Koruyucular Konseyi tarafından cumhurbaşkanlığına 6 adayın katılmasına izin verilmişti. Az süre kala iki aday çekilince Seyyid Mustafa Mir Selimi, Hasan Ruhani, Seyyid İbrahim Reisi, Seyyid Mustafa Haşimi Taba kalmıştı. Hasan Ruhani, oyunu sandığa atan ilk seçim adayı oldu. Ruhani, Cemaran Hüseyniyesi’nde oy kullanırken seçimlerin daha ilk dakikalarında, oy kulanan dini Lider Ayetullah Seyyid Ali Hamaney “Halkın seçimlere katılmasından dolayı yüce Allah’a hamd olsun, zira bu büyük bir nimettir ve halkımız da bunun değerini biliyor” dedi. Cumhurbaşkanlığı adayı Hüccet’ül İslam Reisi de, Tahran’ın civarındaki Rey şehrinde oyunu sandığa attı. Seçim adayı Seyyid Mustafa Mir Selim de Tahran’ın Kuba Camii’nde oyunu kullandı. Aday İbrahim Reisi, başkent Tahran’ın güneyinde bulunan Şehre Rey ilçesindeki İrşad Camii’nde oyunu kullandı. Seçimin, ikinci dönem isteyen Ruhani ve başsavcı olarak çok sayıda idam fermanı imzalayan Reisi arasında geçmesi bekleniyordu. ABD Başkanı Donald Trump, Obama döneminde nükleer anlaşma imzaladıkları İran’ı sıkıştırma siyaseti güdüyor. Anlaşma sorgulanıyordu. (İran’ın nükleer faaliyetlerinin denetime açılmasını öngören anlaşma, 16 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmişti.) Bu nedenle seçim, iplerin gerildiği döneme denk geldi. Ülkede işsizlik, Ruhani yönetimini zorluyordu. Körfez ülkeleri de İran’ı savaşla tehdit ediyordu.

TAHRAN