Bizi takip edin

Politika

HDP’den ‘demokratik anayasa’ kongresi

->

-> 2

HDP, bugün Dünya Ticaret Merkezi’nde 3’üncü Olağanüstü Kongresi’ni gerçekleştiriyor. Kongreye, 300’e yakın delegenin katılımı beklenirken, HDP bu kongreyle, kazanımlarını gözlemleyerek demokratik siyaset ısrarını bir kez daha deklare edecek

HDP, bugün Dünya Ticaret Merkezi’nde 3’üncü Olağanüstü Kongresi’ni gerçekleştiriyor. Saat 12.00’de başlayacak kongreye, 300’e yakın delegenin katılımı beklenirken, HDP bu kongreyle, kazanımlarını gözlemleyerek demokratik siyaset ısrarını bir kez daha deklare edecek. Kongrede ayrıca Parti Meclisi (PM), Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Disiplin Kurulu ile Uzlaştırma Kurulu için de isimler belirlenecek. Tutuklu Eşbaşkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın mesajının da okunacağı kongrede, vekilliği düşürülen Figen Yüksekdağ’ın mesajını HDP Eşbaşkan Yardımcısı ve MYK üyesi Serpil Kemalbay okuyacak. “Demokratik Anayasa” ve “barış mücadelesi” vurgularının öne çıkacağı kongre için hazırlanan ana pankart ise, “İrademize sahip çıkıyoruz”, “İrademizi sahipleniyoruz” ve “Direnerek kazanacağız” olacak. Ayrıca kongrede, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, Kadın Meclisi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Gençlik ve Kadın Meclisleri konuşmalar gerçekleştirecek.

HDP ve HDK bileşenleri katılacak

Kongreye Demokratik Toplum Kongresi’nden (DTK) Leyla Güven, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkan Vekili Gülcihan Şimşek, Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nden (ESP) Eşbaşkan Yardımcısı Sıtkı Güngör, MYK üyesi Sedat Şenoğlu, Yeşiller Sol Gelecek Partisi’nden (YSPG) Naci Sönmez, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nden (SYKP) Eşbaşkanlar Tülay Hatimoğulları ve Ahmet Kaya, Devrimci Parti’den Genel Başkan Ufuk Göllü, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eş sözcüsü Saniye Evren’in de aralarında bulunduğu farklı çevrelerden çok sayıda kişi katılacak.

ANKARA/ ŞÛJIN