Bizi takip edin

Politika

HDP Kadın Meclisi: Dolmabahçe Mutabakatı’na bağlı kalacağız

->

-> 37

HDP 3’üncü Olağanüstü Kongresi’nde konuşan HDP Kadın ve Gençlik Meclisleri çözüm sürecinin önemine dikkat çekti ve Dolmabahçe Mutabakatı’nın kendileri için halen temel metin olduğunu kaydetti. Kadın Meclisi olarak Dolmabahçe Mutabakatı’na bağlı kalacaklarının altını çizdi

Halkların Demokratk Partisi’nin (HDP) 3’üncü Olağanüstü Kongre’sinde kadın ve geçlik meclisleri yaptıkları konuşmalar ile çözüm sürecinin önemine dikkat çekti. Gençlik Meclisi adına Can Memiş konuştu. Kürdistan kentlerinde ilan edilen “sokağa çıkma yasakları” döneminde Kürtlerin yıkım ve katliama maruz kaldığını hatırlatan Memiş, Kürtlerin devletin savaş politikalarına sandıkla cevap verdiğini söyledi. Baskı ve zorbalık rejimine karşı HDP ile demokratik rejimin büyütülmesi gerektiğini belirten Memiş, gençlere yöneltilen yaşam krizlerine karşı da mücadele etmenin en temel görevleri olduğunu dile getirdi. “Rekabet çarkında kaybolma ve katliamlarda yaşamını yitirmek gençlerin kaderi değildir” diyen Memiş, bu dayatmaya karşı HDP bünyesinde mücadele etmek gerektiğini ifade etti.

Tecridin kaldırılması için mücadele edeceğiz

Mayıs ayı şehitlerini anan Memiş, Rakka’da DAİŞ’e karşı savaşırken yaşamını yitiren BÖG Komutanı Ulaş Bayraktoğlunu için “Türkiye devrim hareketini öncüsü” ifadelerini kullanarak andı. “Edirne’den İmralı’ya tüm cezaevindeki yoldaşlarımıza selam gönderiyoruz” diye konuşan Memiş, gençlerin verecekleri mücadele ile PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılacağını ve özgürlüğün geleceğini dile getirdi.

Yüksekdağ onurumuzdur

Kadınların direniş gücüne işaret eden HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir ise, tüm saldırılara rağmen ayakta durduklarını söyledi. Kararlı ve söylediklerini yapmaktan onur duyduklarını dile getiren Taşdemir, “Figen Yüksekdağ irademiz ve onurumuzdur. Onun iradesini buraya yansıtmaktan bir an geri durmayacağız” dedi. “İlan ediyoruz ki bu kongremiz kadınların siyasetine siyasetin kadınlarına sahip çıkma kongresidir” diye devam eden Taşdemir, tek adamlığa ve tekçiliğe karşı durmaya devam edeceklerini söyledi.

Şimdi kadın direnişini büyütme zamanıdır

AKP’nin “halka ve kadınlara” yakalandığını ve artık “mühürsüz ve havada asılı kalan” bir iktidar haline geldiğini söyleyen Taşdemir, “Şimdi tüm kadınlarla yürüyeceğimiz yolları büyütmenin zamanıdır. Dayanışmayı büyütme kadın direnişini yayma zamanıdır” dedi. Daha yürüyecekleri çok yol olduğunu söyleyen Taşdemir, kadın katliamlarına dikkat çekerek, savaşın da kadınları daha fazla mağdur ettiğine işaret etti.

Kadınlar Rojava’da destan yazıyor

Ekonomik krizin işsizliğin her zamanki gibi daha fazla kadınları etkilediğini kaydeden Taşdemir, bu da yetmiyormuş gibi yüzlerce kadın akademisyenin işinden olduğunu söyledi. Kapitalizm krizi sonucu sağcı ve ırkçı siyasetin kadınlara siyaset alanını daralttığının altını çizen Taşdemir, buna karşı dünyanın her yerinde kadınların direndiğini ve Rojavalı kadınları işaret ederek, “Kadınlar Rojava’da destan yazıyorlar. Kadın özgürlükçü bir sistem yaratıyorlar başka bir dünya mümkün diyenleri temsil ediyorlar” dedi.

Dolmabahçe Mutabakatı halen temel metindir

“Barışın yol haritasını biliyoruz, barışa giden yolun taşlarını yeniden döşeyebiliriz” diye konuşan Taşdemir, Dolmabahçe Mutabakatı’nın kendileri için halen temel metin olduğunu kaydetti. Taşdemir, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın barışçıl pozisyonuna işaret etti ve “Böyle bir süreçte kadınlar tereddütsüz yer alacaktır” dedi.

Rojavalı kadınların başarısını kutlayan ve dileklerde bulunan Taşdemir, seçilecek yeni yönetime de başarılar diledi.

ANKARA