Bizi takip edin

Rojava

DAİŞ dehşetinden kaçış!

->

-> 13

DAİŞ’in ölüm kustuğu, insanları köleleştirdiği, işkence ve infazlar yaptığı Rakka’da kurtuluş umudu arttıkça siviller ilk fırsatta kurtarılan bölgelere kaçıyor

Hezen Suriya Demokratik savaşçıları, Rakka’nın kuzeyinde 2 köyü daha özgürleştirdi. Rakka’nın kuzey doğusunda yer alan Hemrat köyünde federe güçler ve DAİŞ arasında çatışma çıktı. Gün boyu süren çatışmalarda Hemrat köyü kurtarıldı. DAİŞ önemli kayıplar verdi.

Hemrat köyünden sonra savaşçılar Medar köyüne yöneldi. Gece geç saatlere kadar süren çatışmaların ardından Medar köyü de kurtarıldı.

Çatışmalarda bombalı bir araç da imha edildi. Son 10 günde özgürleştirilen köylerde savaşçıların yürüttüğü temizlik çalışmasında 300 mayın etkisiz hale getirildi. DAİŞ’in savunma tedbirlerini arttırdığı, köylerin etrafında da büyük toprak mevziler ile çok sayıda kapısı olan kanal ve tünel yaptıkları görüldü.

Siviller fırsat bulduğunda

Rakka ve çevre köylerden siviller fırsat bulduğundan kenti zindana çeviren DAİŞ’ten kaçmaya çalışıyor. Toz duman arasında bir kaçış var. Kafileler halinde ilerliyorlar. Araçlar boylarının üç katı eşya ile yüklü. Boş bir yer görmek mümkün değil. Sağlı sollu insanlar yürüyor. Toz bulutundan, daha uzakları görmek zorlaşıyor. Arkalarında bıraktığı kent ve köyler, tozdan seçilemiyor. Belirsiz bir görüntü var arkalarında.

Bunaltıcı bir hava ve sıcak esen bir rüzgarda, siyah çarşaflı kadınlar göze çarpıyor. Çocuk, kucağında bir bebek taşıyor. Tümü bitkin düşmüş. Yüzlerinde yorgunluğun ifadesini taşıyor çocuklar, anneler, gençler ve yaşlılar…

Kamyonlar, traktörler, otomobiller, motosikletler, hepsi yüklü, hepsi eşya taşıyor, hepsi bir yerlerden kaçıyor. Ama bir başka yaşam umudunu da yanlarında getiriyorlar. Toz duman arasındaki bu kaçış, bu korku, aynı zamanda bir umudu, hayata yeniden dönmeyi, yeniden bir yaşamı inşa etmeyi ifade ediyor. Zulümden, vahşetten, kapkara bir yaşamdan kaçıyorlar. Son aylarda onbinlerce sivil kurtarıldı. Vahşetten kaçmaya çalışan bazıları DAİŞ’in kurşunları ve bombalarının kurbanı olmuştu. Halen binlercesi DAİŞ tarafından canlı kalkan olarak kullanılıyor. Yol boyunca de güvenliği savaşçılar sağlıyor. Görüntüler ANF muhabiri Seyit Evran’ın objektifine yansıdı.

RAKKA/ANF