Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Büyükelçi Dışişleri’ne çağrıldı

->

-> 9

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın salı günü Büyükelçilik Konutu önünde yaşanan saldırıların ardından, Dışişleri’ne çağrıldığını söyledi. Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Kılıç’ın, bakanlıkta Siyasi İlişkilerden Sorumlu Müsteşar Thomas Shannon’la görüştü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında Büyükelçilik Konutu önünde “Demirtaş’a özgürlük” pankartı ile Erdoğan’ı protesto eden bir gruba önce Erdoğan destekçileri sonra da Erdoğan’ın korumaları saldırmıştı. Olaylarda 11 kişi yaralanmış, 2 kişi de gözaltına alınmıştı.

Senatör mektup gönderdi

Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi’nin, Salı günü Büyükelçilik Konutu önünde yaşanan olaylar nedeniyle sınır dışı edilmesini istedi. Öte yandan Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Jonathan Cohen de yaşananları kınadıklarını belirtti.

Demokrat Partili Senatör Dianne Feinstein ve Cumhuriyetçi Partili John McCain, Erdoğan’a ortak bir mektup göndererek, barışçıl protestoculara şiddetle saldıran görevlilerin sorumlu tutulmaları yönünde çağrıda bulunurken ‘Burası üçüncü dünya ülkesi’ değil sözleriyle yaşananlara tepki gösterdi. California’dan Demokrat Parti Milletvekili Ed Royce da, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Adalet Bakanı Jeff Sessions’a yolladığı mektupla, Erdoğan’ın korumaları hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi. Cumhuriyetçi senatörler Tom Cotton, Ted Cruz, Mike Lee ve Marco Rubio da bir açıklama yayımlayarak olayı kınadı ve ‘Türk hükümetinden derhal bir özür’ talep etti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ‘kaygılarını, mümkün olan en güçlü haliyle Türk hükümetine ilettiklerini’ söyledi. Türk Büyükelçiliği ise, barışçı protesto eylemine karşı gerçekleşen saldırıyı savunarak, “Yapılanın meşru müdaafa” olduğunu açıkladı.

WASHINGTON