Bizi takip edin

Haber

‘Beton blok’ değil barış

->

-> 10

uriye sınırına yüzlerce kilometrelik duvar inşa eden Türkiye, şimdi de İran ve Ermenistan sınırına beton blok örmeyi planlıyor. Sınırda bulunan köylerde yaşayan yurttaşlar ise karara “Sınıra harcanan parayla Iğdır’a yatırım yapsınlar” sözleri ile tepki gösterdi.

Îdir (Iğdır) ve Agirî (Ağrı) kentlerinin bulunduğu sınıra, 2 metre genişliğinde 3 metre uzunluğunda beton bloklardan oluşan 144 kilometrelik sınır inşa edilecek. Îdir’in Ermenistan sınırında bulunan Gödekli, Arathan ve Hasanhan köylerinde yaşayan yurttaşlar, beton sınırın örüleceği kararına tepki göstererek, beton sınıra değil eğitime işe ve aşa ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Yatırım yapsınlar

Arathan köyünden Kubar Ortaoğlan, “Beton duvar yapacaklarına barış getirsinler. Fabrikalar inşa etsinler. Dilimiz üstündeki yasakları kaldırsınlar” dedi. Köylerinde onlarca işsiz gencin olduğunu belirten Hasanhan köyünden 17 yaşındaki Barış Çarli de, “Neden bölgeye yatırım yapmak yerine beton duvarlar örüyorlar? Ben ve benim gibi işsiz gençlere yatırım yapsınlar” ifadelerini kullandı.

ÎDIR/dihaber