Bizi takip edin

Politika

Acil demokrasi cephesi

->

-> 6

Demokratik Alevi Derneği (DAD) İstanbul Eşbaşkanı Bülent Felekoğlu ile Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eş Sözcüsü Ersin Çatalkaya, Türkiye’deki son siyasal süreç ve HDP tarafından yapılan “demokratik ittifak” çağrısına ilişkin değerlendirmede bulundu. AKP’nin CHP gibi bir devlet partisi haline geldiğini kaydeden DAD İstanbul Eşbaşkanı Bülent Felekoğlu, “Bu sistemde demokratik dinamiklerin faktörü önemlidir. Güçlü bir örgütlülük içerisine girmeleri lazım. Ortak vatan algısını çok daha iyi işlemelidir. Çünkü, bütün Mezopotamya artık ortak vatan olarak düşünülmelidir. Anadolu, Irak, İran, Suriye bu ortak vatan içerisindedir. Politika, artık Türkiye sınırları içerisinde boğdurulmadan dünyayı algılayan bir süreci başlatmalıdır. Çünkü Ortadoğu artık dünya ile çok daha fazla ilişkilidir” dedi.

Muhalefete ihtiyaç var

7 Haziran seçimlerinin önemli bir moment olduğunu belirten SODAP Eş Sözcüsü Ersin Çatalkaya, “HDP bu süreçte işçiyi, emekçiyi, kadın sorunu, Kürt sorunu ve benzeri birçok sorunu kucakladı. Ancak devlet, bunu görünce savaş açtı. Tekrardan bu kesime dönülmelidir. HDP, hala bu sistemde bir umuttur. Batı ve Doğu arasındaki köprüleri kurmalıyız. Birbirimize ses verebilirsek ciddi anlamda gelişecek siyasetin öznesi olabileceğiz. AKP’nin bu kadar daraldığı bir dönemde HDP’nin daha dinamik bir siyaset izlemesi lazım. AKP’nin politikalarını deşifre edecek daha güçlü bir muhalefet kurmamız gerekiyor” dedi.

Öncülüğü HDP yapabilir

Referandumda ortaya çıkan “Hayır”ı ortak bir cephe içerisinde daha da büyütmek gerektiğini kaydeden Çatalkaya, “Bir blok olmamız lazım. Güçlü bir blok olmamız lazım. AKP’yi baskılamamız gerek. Baskılamadığımız takdirde, AKP kendisine yeni bir manevra alanı bulup, rahatlatacaktır kendisini. Acil bir demokrasi cephesine ihtiyaç vardı. Bunun öncülüğünü de HDP yapabilir” diye konuştu.

İSTANBUL/dihaber