Bizi takip edin

Dünya

ABD’den Venezuela’ya yaptırım

->

-> 10

ABD, Venezuela Anayasa Mahkemesi Başkanı ve 7 üyesine yaptırım uygulama kararı aldı. ABD’li yetkililer yaptırımların muhalefetin çoğunlukta olduğu Kongre’nin yetkilerinin mahkeme tarafından alınmasına karşılık alındığını kaydetti. ABD Başkanı Donald Trump, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile Beyaz Saray’da yaptığı görüşme sonrası Venezuela’da yaşananlara değindi:

“İnsanların yiyecek yeterli yemekleri yok. İnsanların yiyecekleri yok, büyük bir şiddet var. Ne gerekliyse onu yapacağız ve bunu düzeltmek için gerekli olan her şeyi beraber yapacağız. Gerçekte yaşananlar insanlık için bir rezalettir.”

Mahkemenin 31 Mart’ta aldığı karar sonrası ülkede kitle gösterileri patlak verirken, şimdiye kadar en az 43 kişinin yaşamını yitirdiği iddia ediliyor.

Öte yandan muhalefet lideri Henrique Capriles, Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetinin insan hakları ihlallerini duyurmak için Birleşmiş Milletler’e (BM) seyahat etmek üzere havaalanına geldiğinde pasaportunun iptal edildiğini öğrendiğini duyurdu.

WASHINGTON