Bizi takip edin

Haber

SÛR EVİMİZDİR YIKTIRMAYIZ

->

-> 7

Sûr’da ‘sokağa çıkma yasağıyla’ birlikte başlatılan yıkım politikası TOKİ eliyle devam ettiriliyor. Yıkım kararı verilen Sûr’un Lalebey ve Ali Paşa mahallelerinde, zırhlı araçlardan anons yapılarak elektrik ve suların kesileceği, 21 Mayıs’ta ise yıkımın başlayacağı duyuruldu.

Amed’in Sûr ilçesinde 2 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen “sokağa çıkma yasağı”nın ardından başlatılan yıkım ve göçertme politikası sürüyor. İlçenin yüzde 82’si “kamulaştırma” kapsamında TOKİ’ye teslim ediliyor. Geçtğimiz haftalarda camilerden yapılan anonslarla “kentsel dönüşüm” kapsamına alınan 2 mahallede yıkımın olacağı belirtilmiş ve mahallelilere 1 Mayıs’a kadar evlerini boşaltmaları yönünde tebligat gönderilmişti. 16 Mayıs’ta polisler tarafından zırhlı araçlardan tekrar anons yapılarak, 19 Mayıs’ta 2 mahallede elektrik ve suların kesileceği, 21 Mayıs’ta da yıkımın başlayacağı duyuruldu. Zırhlı araçlardan evlerini boşaltmaları istenen Sûr halkı ise karara tepki göstererek, evlerini terk etmeyeceklerini ve direneceklerini belirtti.

Bu yıkım modern gasptır

Her iki mahallede, evlerin boşaltılması için taşınma parası olarak 500 TL verileceğini anons geçtiklerini belirten mahalle sakinleri, yıkıma tepki göstererek, yıllarca yaşadıkları sokaklarından göç ettirilmek istendiklerini; ancak yıkıma karşı direneceklerini ifade etti. Alipaşa Mahallesi’nde yaşayan Ozan Gür (21) isimli genç, “Yapılan anonslarda taşınma için 500 TL verileceğini söylediler. Ama evimizi kimseye vermeyeceğiz. Biz bu mahallenin yerlisiyiz. Burada dedelerimiz ve babalarımızın mezarları var. Kamulaştırma adı altında modern gaspla evlerimizi ellerimizden almak istiyorlar. Ancak kimse evlerimizi bizden alamaz. Eğer devlet kendine çok güveniyorsa gelip evlerimizi inşa etsin ve evlerimizde yaşamamıza izin versin” diye konuştu. Gür, “Yıllardır bu mahalleler burada. O zaman neden yıkmadılar da şimdi Sur’da yaşanan savaş sonrası ‘Sur’u Toledo yapacağız’ diyorlar. Önce yaktılar ve yıktılar şimdi ise yapacaklarını söyleyerek bizi kandıramazlar” dedi.

Sonuna kadar direneceğiz

Özlem Çiya ise, mahallelerini terk etmeyeceklerini ve sonuna kadar direneceklerini belirterek şunları söyledi: “Nasıl ki yaşanan savaşta evlerimizi terk etmedik şimdi de evlerimizi terk etmeyeceğiz. Çünkü evlerimizi satmadık. Bizi 80 bin TL ile kandıramazlar. Verecekleri para bir ev parası bile etmez. Bu parayla 8 kişilik bir aile ne yapsın. Nereye gitsin.”

22 yılda değişen bir şey yok

Devletin 22 yıl önce de aynı politikaları uyguladığını ve bu politikalar sonucu köylerinden göç ettirildiklerini söyleyen Ayhan Aktaş (42), geçen 22 yılda hiçbir şeyin değişmediğine vurgu yaptı. Aktaş, “Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Arısu (Gola Gule) köyünden göç ettirildik. Orada da köyümüzü yıktılar. Buraya geldik evimizi kurduk şimdi de buradaki evimizi yıkmaya çalışıyorlar. 25 yıldır buradayım. Başka gidecek bir yerimiz yok. Evlerimizden zorla çıkarmak istiyorlar. Anons yaparak elektrik ve suyumuzu keseceklerini söylediler. Elektrik ve suyumuzu bile kesseler ölmeden evlerimizi terk etmeyeceğiz” dedi. 24 yıldır Alipaşa Mahallesi’nde yaşadığını söyleyen Makbule Aydın (70) da, “Evlerimizi başımıza yıkmaya çalışıyorlar. Evlerimizi üzerlerimize dahi yıksalar terk etmeyeceğiz. Çünkü buradan başka gidecek hiçbir yerimiz yok” diyerek tepki gösterdi.
AMED/dihaber