Bizi takip edin

Haber

TOKİ’ye mahkum ediyor

->

-> 13

Mêrdîn’in (Mardin) Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde, 14 Mart 2016’da ilan edilen ve 134 gün süren sokağa çıkma yasağının kaldırılmasına rağmen ilçede abluka hala sürüyor. Devletin oluşturduğu Hasar Tespit Komisyonu’na göre; ilçeye 28 bin top atışı yapıldı. Yasak sırasında çatışmaların yoğun yaşandığı Abdulkadir Paşa, Kışla, Zeynelabidin, Fırat, Dicle ve Yenişehir mahallelerinin tamamı yıkıldı. Ev ve arazilerine el konulan birçok yurttaş ise, çevre il ve ilçelere taşınmak zorunda kaldı. TOKİ’nin girdiği bazı mahalleler, tel örgülerle çevrili. Akçatarla, Bahçebaşı, Çatalözü, Çelikyurt, Yakınköy, Yenituran ve Yıldırım mahalleleri de 9 Eylül 2016’da ‘afet riski’ statüsüne alındı.

‘Evlerinizi terketmeseydiniz’

Evleri yıkılan ve arazilerine el konulan halkı bir de sigorta şirketleri mağdur etti. Sokağa çıkma yasağı öncesinde sigortalanan birçok evin parasını, ‘meblağ çok fazla’ denilerek ödenmedi. Şirketler, ‘sözleşmenin esaslı unsurları gizlendi’ kılıfı ile “Siz hendek kazılırken haber vermediniz” diyerek halkı suçluyor. Sigorta şirketlerinin bir başka bahanesi de skandal niteliğinde: “Evlerinizi terk ederek rizikoyu arttırdınız.” Sigorta şirketleri bu yolla halkı TOKİ’ye mecbur bırakıyor.

Dava da açılamıyor

Evin değerinin yüzde 12’lik kısmı kadar eşya parası ödeniyor. 5 bin TL ödeme yapılarak, geriye kalan alacakları için ise imza isteniyor. Bu imza, ‘sulh’ olarak değerlendirilip ödeme yapılmıyor. Mağdurun beyan ettiği zararın, ödenip ödenmeyeceğine ilişkin Hasar Tespit Komisyonu’ndan cevap gelmeyinceye kadar da dava açılamıyor. Avukatlar, dava için 9 aylık yasal sürenin dolmasını bekliyor.

Avukatlar: İmza atmayın

İlçedeki hukukçular, halkı imza atmamaları gerektiği konusunda uyarıyor: “Önce kendilerine eşya parası olarak çok küçük bir miktar ödeniyor, sonra atılan imzalarla anlaşma sağlanmış gibi geri kalan para ödenmiyor. Nusaybin halkı hakkı olanı alacak ama bu zamana yayılacak. Evleri yıkılanların hepsi mutlaka hukuksal destek alsınlar. Hiç kimse TOKİ evlerine razı olmak zorunda değil.”

‘Kimseden bir şey dilenmiyoruz’

3 katlı evi yıkıldığı için kirada oturan 65 yaşındaki İbrahim Eren, 40 yıl boyunca Abdulkadir Paşa Mahallesi’nin Serçe Sokağı’nda oturduğunu hatırlatarak, “Kimseden bir şey dilenmiyoruz, bütün emeğimizi yıktılar. Evi sigortalatmıştık, onlar da artık telefonlara bile çıkmıyor. TOKİ’nin vereceği daireyi ne yapayım” diyor. Hasar Tespit Komisyonu’ndan eşya bedeli olarak 4 bin lira alıp okumadan kağıtlara imza attığını dile getiren Resul A. ise, şu bilgileri paylaşıyor: “Bize ‘biraz para ödeyeceklerini geriye kalanın da evimizin raporuna göre’ ödeneceğini söylediler. Ben de sıkışmıştım, aldım. O kağıtlara imza attırıp başka para ödememeye çalıştıklarını öğrendik. Şimdi avukatlar devrede. Hakkımızı bırakmayız onlara.”

Özgür Aydın/Mêrdîn-Anf