Bizi takip edin

Hak İhlalleri

‘Savunma yargılanamaz’

->

-> 22

200 gündür tutuklu bulunan Cumhuriyet gazetesi çalışanları ve yazarları için gazeteci örgütleri İstanbul Adliyesi’nde açıklama yaparak gazeteciliğin suç olmadığını söyledi. İstanbul ve İzmir’de yapılan ‘adalet nöbetleri’nde ise avukatlara ve gazetecilere özgürlük istendi.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde avukatların, tutuklu Cumhuriyet gazetesi avukatları için başlattığı “Adalet Nöbeti” 7’nci haftasında devam etti. Eylemde konuşan Eşber Yağmurdereli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ülkedeki insan hakları ihlallerinin ortadan kalkması için görevini yapmaya çağırdı. Yağmurdereli, “Vicdanların, halkın taleplerine açık olması gerekir ama geçmişten günümüze bu vicdan kapalıydı” dedi. Avukatlar adına konuşan avukat Yeşinil Yeşilyurt da, “Bu nöbet adaletin sembolüdür. Savunma yargılanamaz. Savunmaya özgürlük” dedi. Ankara Adliyesi’ndeki adalet nöbetinde ise CHP Milletvekili Mahmut Tanal’a adliyenin özel güvenliği saldırdı. Bunun üzerine güvenlikle avukatlar arasında tartışma yaşandı.

İzmir Barosu Çağdaş Avukatlar Grubu ve KHK ile kapatılan ÇHD İzmir Şubesi üyesi avukatlar da, meslektaşları ve gazeteciler için yaptıkları “Adalet Nöbeti” eyleminde İzmir Adliyesi önünde 1 saat boyunca tutuklu avukat ve gazetecilerin fotoğrafları ile bekledi. Eylemi çekmek isteyen gazetecilere engel olmak isteyen polisler ise, gazetecilerin fotoğraflarını sildi. Bursa, Artvin ve Adana’da da nöbet eylemi yapıldı.