Bizi takip edin

Dünya

Rusya soruşturması için atama

->

-> 12

Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerini etkilediği iddialarıyla ilgili soruşturmanın başına, eski FBI direktörü Robert Mueller atandı.

Trump’ın, FBI Başkanı James Comey’i görevden almasının ardından, Rusya ile ilgili soruşturmaya özel bir savcının atanması için yapılan çağrılar yanıt buldu. ABD Adalet Bakanlığı, Robert Mueller’in soruşturmayı yürütmek üzere özel yetkili savcı olarak atandığını duyurdu.
Atama kararı hem cumhuriyetçi hem de demokrat politikacılar tarafından olumlu karşılandı. Yetkililer, Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışacak Mueller’in, Trump tarafından kolay sindirilemeyecek bir isim olduğunu belirtiyor.

Comey sorgulanacak

Bu arada FBI Direktörü Comey, “görevden uzaklaştırılmasıyla” ilgili oturumlarda konuşması için kongreden iki ayrı davet aldı. ABD Senatosunun İstihbarat Komitesi ve Adalet Komitesi, Comey’i halka açık oturumlarda konuşması için davet etti. Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Richard Burr ile komite üyesi Demokrat Senatör Mark Warner, komitenin Comey ile basına kapalı görüşme yapmayı istediğini de bildirdi. Buradaki sorulardan çıkacak yanıt Trump için çok hayati. Çünkü kongre de azil gündemde. Eğer Trump’ın Comey’den adaleti yanıltması istediğine hükmedilirse Trump’ın zor kapayacağı kapılar açılabilir.

En az 18 yetkiliyle görüştü

Reuters haber ajansı, ABD Başkanı Donald Trump seçim kampanyası danışmanlarının en az 18 Rus yetkili ve Rus yönetimiyle yakın ilişkileri olan isimlerle ilişkileri olduğunu yazdı. Haber, Trump ile Rusya arasındaki bağdan haberi olduğunu ifade ettiği ABD’li eski ve yeni yetkililere dayandırıldı. Habere göre, Trump’ın danışmanlarının görüştüğü belirtilen isimler arasında Michael Flynn, Ukraynalı oligark ve siyasetçi Viktor Medvedçuk ile Rusya’nın ABD Büyükelçisi Sergey Kislyak da var. Trump kısa süre önce Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile birlikte Sergey Kislyak’ı Beyaz Saray’da ağırlamıştı.

WASHINGTON