Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Mayıs ayında yaşamını yitirenler anıldı

->

-> 11

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 78’ler Derneği ve Barış Anneleri Meclisi öncülüğünde, mayıs ayında yaşamını yitirenler için DBP Amed İl Örgütü Vedat Aydın konferans salonunda anma düzenlendi. Anmaya yaşamını yitirenlerin aileleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, DBP Eşbaşkanvekili Gülcihan Şimşek, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) yöneticileri de katıldı. Anmada konuşan DBP İl Eşbaşkanı Ruken Akça, yaşamını yitirenleri anarak, onların halkların ortak öncüsü olduğunu söyledi. ESP Parti Meclis Üyesi Deniz Ataş ise, mayıs ayının umut ile öfkenin direnciyle umuda bağlandığı bir ay olduğunu belirterek, yaşamını yitirenlerin anısı önünde saygıyla eğildiğini dile getirdi. Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) de, mayıs ayında yaşamını yitirenler için yazılı bir açıklama yaptı. ANF’de yer alan açıklamada, “Gün ve gelecek, tarihi yaratan gerçek halk kitlelerinin ve onun köşe taşları şehitlerimizin anılarına sahip çıkarak kazanılır’’ denildi.

Anmaya polis engeli

Diyarbakır Cezaevi’nde 18 Mayıs 1973 tarihinde yapılan işkence ile yaşamını yitiren devrimci hareketi öncülerinden İbrahim Kaypakkaya için dün Çapa’da yapılmak istenen anmaya izin verilmedi. Çapa Tıp Fakültesi çevresini ablukaya çevik kuvvet polisleri, Çapa Fen Lisesi önünde öğrencilerin toplanmasına izin vermedi. Polis, “Burada terör örgütü propagandası yapılmasına izin vermeyeceğiz” diyerek, öğrencilerin dağılmasını istedi. Öğrenciler Fındıkzade’ye kadar yürüyerek dağıldı.

İzmir’de ev baskını

İzmir’de ise, Partizan ve Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) üyelerinin evlerine dün sabah saatlerinde polislerce baskın düzenlendi. Birçok merkezde yapılan baskınlarda 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların, İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’ye götürüldüğü öğrenildi. Operasyon gerekçesinin ise Kaypakkaya’nın ölüm yıldönümü öncesi yapılmak istenen anma etkinlikleri gösterildi.

HABER MERKEZİ