Bizi takip edin

Yaşam

Kayyumun tahammülsüzlüğü Simit tezgahını 6 kez kaldırttı

->

-> 17

Amed Yenişehir Belediyesi’ne atanan kayyum, 45 yıldır simit satarak yaşamını sürdüren Sabiha Uğurkan’a tahammül edemedi. 6 ayda birçok kez zabıtaların saldırısına uğrayan Uğurkan, ‘Bu yapılanları kabul etmeyeceğim, hakkımı istiyorum’ dedi

DBP‘li belediyelere atanan kayyumlar, kültür ve kadın merkezi gibi birçok kurumu kapatmanın ardından sokaktaki yurttaşın tehgahını kapatmaya kadar gitti. Amed Yenişehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan kaymakam Mehmet Özel, Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin girişinde açtığı tezgahta simit, çörek, çocuk oyuncakları satarak yaşamını sürdüren Sabiha Uğurkan’ın tezgahını 6 kez kaldırttı. Önceki gün bir kez daha Yenişehir Belediyesi zabıta ekipleri tarafından engellenen Uğurkan, Yenişehir Belediyesi Kent Danışma Merkezi Ofis Zabıta Amirliği önüne gelerek tepki gösterdi. Zabıtalar Uğurkan’a fiziki müdahalede bulunup uzaklaştırmak isterken, çevredeki yurttaşların tepki göstermesi üzerine geri çekildi. Sık sık Uğurkan’a tehditler savuraran zabıtalar, “Senin eşya satman yasak. Bir şey satmana izin vermeyeceğiz” dedi. Zabıtalar olayı çeken gazetecilere de tehditler savurarak, çekim yapılmasını engellemek istedi.

‘Kayyum bana gıcık!’

Uğurkan, kayyum sonrası zabıtaların 6 defa tezgahına ve eşyalarına el koyduğunu belirtti. Bu duruma tepki gösterdiğinde ise; Kayyum Mehmet Özel’in zabıtalara; “Gıcık oldum. Bütün dünya gelse de satış yapmasına izin vermeyeceğim. Diyarbakır’da izin verilmeyecek” dediğini söyledi. Uğurkan, “Ben bir şey istemiyorum hakkımı istiyorum. Simit satıyorum olmuyor, arabayı gezdiriyorum olmuyor. 2 çocuğum engelli, 8 çocuğum var. Ailemin geçimini sağlama mücadelesi veriyorum. Ama onlar her defasında bana saldırıyorlar. Geçen gün de beni dövdüler. Bugün yine bana saldırmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

‘Eşyalarımı almadan vazgeçmem!’

30 bin TL’ye yakın zararı olduğunu dile getiren Uğurkan, eşyalarını almadan vazgeçmeyeceğini söyledi. Uğurkan, “Eşyalarımı her gün torbalara koyup getirip götürüyorum. Ama tüm eşyalarıma zabıtalar el koydu. 6 aydır zabıtalar bana bunu yaşatıyorlar. Bunu asla kabul etmeyeceğim” dedi. Uğurkan’ın tepkisinin büyümesi üzerine bekçi ve zabıtalar kadına müdahale ederek, zorla Yenişehir Belediyesi Kent Danışma Merkezi Ofis Zabıta Amirliği içine götürmeye çalıştı. Ancak Uğurkan direnip zabıta ve bekçilere “Ben esrar satmıyorum. Beni nasıl götürürsünüz. Kimsiniz” tepkisinde bulundu.

AMED/dihaber