Bizi takip edin

Kadın

Çetelere ait mekanların adresleri ortaya çıktı: İşte o adreslerden bazıları

->

-> 46

Êlih’te organize bir şekilde çocukları fuhuşa zorlayan ve uyuşturucu çeteleri ile bağlantılı olduğu belirtilen fuhuş çetelerine ait mekanların adresleri ortaya çıktı

Êlih’te (Batman) 14 yaşındaki G.’nin cinsel istismara maruz bırakılmasının ardından fuhuşa zorlanması olayı ile ilgili; kentte çetelerin çocukları fuhuşa zorladığı adresler de ortaya çıktı. 14 yaşındaki G.’de cinsel istismar sonucu gebelik olmuş ve verdiği ifadeler doğrultusunda kentte birçok çocuğun aynı kişiler tarafından fuhuşa zorlandığı ortaya çıkmıştı. 15 Nisan 2017’de soruşturma başlatılan ve yüzlerce erkeğin fail olduğu davada ise, gizlilik kararı olduğu belirtilmişti. 17 Nisan 2017 tarihinde, G.’nin verdiği ifade ve tanık beyanları doğrultusunda çocuğu fuhuşa zorlayan Yıldız Ç., esnaf Şakir A., muhtar ve iş insanı Abdulkadir T. ile Heves ismindeki kişi tutuklanmıştı.

Kafe ve evler var

Kentte sistematik olarak çocukların fuhuşa zorlandığı çok sayıda kafe ve evin olduğu öğrenildi. G.’nin istismara maruz bırakılarak fuhuşa zorlandığı ve tutuklu sanık Yıldız Ç.’ye ait kuaför dükkanının Batman Atatürk Meydanı’nda, kafelerden birinin de Diyarbakır Caddesi üzerinde bulunan ‘O… Kafe’ olduğu öğrenildi. Çocukların fuhuşa zorlandığı mekanlar arasında Batman Bölge Hastanesi yakınlarında bir ev de bulunuyor. Bu evin özellikle organize amaçlı tutulduğu, yine birçok kuaförün de aynı amaçla kullanıldığı iddialar arasında.
Özellikle politik ailelerin yaşadığı Petrol, Cudi, Bağlar ve Bayındırlık mahallelerini hedef alan çetelerin uyuşturucu çeteleri ile de bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştı. Çocukları fuhuşa zorlayan ve bunun için kuaför dükkanını kullanan Yıldız Ç.’yi M.D. adında bir kadının yönlendirdiği, Petrol Mahallesi’nde oturan M.D.’nin oğlunun da uyuşturucu çetesinin başında olduğu iddia ediliyor. Yıldız Ç.’nin de çocuklarından birinin uzman çavuş, diğerinin de özel harp dairesinde polis olduğu bir diğer iddia. Kentte yaşayan aileler ise çocuklarını okula yalnız yollayamadıklarını ve endişeli olduklarını söylüyor.

İstanbul ve Ankara’da eylem

Êlih’te çocukların fuhuşa zorlanması ile ilgili Ankara ve İstanbul’da kadın örgütleri basın açıklaması yaptı.
Sakarya Caddesi’nde bir basın açıklaması yapan Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlara, Êlih Milletvekili Ayşe Acar Başaran da katıldı. Açıklamada, dosyaya verilen gizlilik kararı hatırlatılarak, faillerin sermaye çevrelerinden olduğu için korunduğu vurgulandı. İstanbul’da ise çok sayıda kadın örgütü, Kadıköy Söğütlüçeşme’de bir araya gelerek cinsel istismarlara karşı yürüyüş gerçekleştirdi. Metrelerce uzunlukta “Batman’da tecavüz faillerini kim koruyor, Tecavüzün kefareti olmaz” pankartını taşıyan kadınlar, Kalkedon Meydanı’na kadar yaptıkları yürüyüş boyunca “Batman’da ne oluyor, çocuklara tecavüz edenleri, suç ortaklarını kim koruyor” yazılı el bildirileri dağıttı. Eyleme Kadıköylüler de pencerelerden alkışlarla destek verdi.

Şilan Özhan/Êlih-Şûjin