Bizi takip edin

Haber

Goran Hareketi lideri Mistefa yaşamını yitirdi

->

-> 102

Federe Kürdistan Bölgesi’nin üçüncü büyük partisi olan Goran Hareketi’nin lideri Newşîrwan Mistefa yaşamını yitirdi

Değişim Hareketi (Goran) Genel Başkanı Newşîrwan Mistefa, 73 yaşında Silêmanî’de (Süleymaniye) yaşamını yitirdi. Goran Sözcüsü Şoreş Haci, Newşîrwan Mistefa’nın bu sabah saat 08.00’de hayata gözlerini yumduğunu açıkladı.

Goran lideri ilk olarak 2015 Ekim ayında Londra’ya tedavi için gitmiş, 28 Nisan 2016’da geri dönmüştü. 3 Eylül 2016’da tekrar Londra’ya giden Mistefa, 13 Mayıs’ta Silêmanî’ye geri dönmüştü.

DBP’den başsağlığı mesajı

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Mistefa için başsağlığı mesajı yayınladı. Mistefa’nın Kürdistan halkı için önemli bir kayıp olduğunun belirtildiği DBP’nin mesajında şu ifadeler yer aldı: “Newşîrwan Mistefa’yı her zaman önemli bir dost ve bir Kürdistan mücadelecisi olarak hatırlayacağız. Derin üzüntülerimizi belirtiyor, ailesine, dostlarına, mücadele arkadaşlarına ve Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz”

HDP: Büyük üzüntü duyuyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın Bürosu da, Mistefa ailesine başsağlığı mesajı gönderildiğini ifade ederek, “Başsağlığı mesajında Sayın Mistefa’nın yaşamını yitirmesinden duyulan büyük üzüntü belirtilmiş, Saddam Hüseyin’e karşı yürütülen direnişin önderlerinden olan ve yaşamı boyunca Kürt halkının özgürlüğü için soluksuz bir mücadele veren Sayın Mistefa’nın vefatı nedeniyle ailesine, Goran Hareketine ve tüm Kürt halkına, cezaevinde tutuklu bulunan Eş Genel Başkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ adına başsağlığı dilekleri iletilmiştir” diye belirtti.

DTK: Büyük bir ulusal değerin kaybı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yayınladığı mesajda, Mistefa ailesine başsağlığı dileyerek, “Biliyoruz ki Sayın Mistefa yaşamı boyunca Kürt halkının özgürlüğü için çalışma yürütmüş ve mücadelesiyle dolu bir yaşam geçirmiştir. Genelde Kürt halkı ve özelde Güney Kürdistan halkı için bu anlamda büyük bir ulusal değerin kaybı olarak değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

KNK: Tarih sahnesindeki yerini aldı

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) yazılı bir açıklama yaparak Mistefa’nın vefatından duyduğu üzüntüyü paylaştı. KNK açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Sayın Newşirvan Mustafa yaşamının başlangıcından bu yana Kürdistan devrimi ve siyaseti içerisinde yer aldı. Çalışan, peşmerge, komutan, siyasetçi, yönetici, yoldaş, yazar olarak devrimin her alanında yer alarak uzun ve meşakkatli çalışmalarıyla tarih sahnesindeki yerini aldı. Sayın Newşîrvan Mistefa’nın vefatı Goran Hareketi, Güney Kürdistan ve tüm Kürdistan için büyük bir kayıptır”

Newşîrwan Mistefa kimdir?

1944 yılında Silêmanî’de dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Silêmanî’de tamamladı. 1967 yılında Bağdat Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 70’li yılların başında Avusturya’da yüksek lisans yaptı.1960’larda siyasete giren Newşîrwan Mistefa’nın ilk durağı Kürdistan Öğrenciler Birliği oldu. 1963-64 yıllarında birliğin yönetim kurulu üyesi oldu. 1967’de Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Silêmanî İl Teşkilatı üyesi oldu. 1969’da Rizgarî dergisinin imtiyaz sahibi olan Newşîrwan Mistefa, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK) kurucu üyelerinden biriydi. Emekçiler Derneği Sekreterliği görevinde bulundu. 2006 yılına kadar YNK Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. Sonra partideki görevlerinden ayrıldı. 2009 yılında Goran Hareketi’ni kurdu. Siyaset, edebiyat ve tarih üzerine birçok kitabı bulunuyor. 1981 yılında evlendiği eşi Şule Ali 17 Mart 2017’de hayatını kaybetti. Mistefa, Londra’da tedavisi sürdüğü için cenaze törenine katılamadı. Mistefa’nın Nima, Çiya ve Çira isminde 3 çocuğu var.