Bizi takip edin

Dünya

Fas’ta çağrı: Askeri çekin

->

-> 21

Fas’ta Kuzey İnsan Hakları İzleme Derneği, ülkenin kuzey bölgesinde devam eden toplumsal gerginliğin çözümü için yetkililerin göstericilerle diyaloğa geçmesi çağrısı yaptı.

Dünya Bülteni haberine göre Fas’ın El Huseyma ve civarı kentlerinde geçen yıl ekim ayından bu yana devam eden toplumsal gerginliğe ilişkin dernek tarafından yapılan açıklamada, “Askeri kuvvetlerin derhal Huseyma sokaklarından çekilmesi ve yetkililerle göstericiler arasında aracısız diyalog yolunun açılmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Dernek olarak, adalet ve bölgeye yatırım yapılması için yapılan gösterileri destekledikleri belirtilen açıklamada, “Talep edilen ekonomik ve sosyal haklar, meşrudur ve uluslararası insan hakları sözleşmeleri ile güvence altına alınmıştır” denildi.

Öte yandan Fas’ta Adalet ve Kalkınma Partisi, Halk Gücü Sosyalist Birliği ve İstiklal Partisi, yaptıkları ortak açıklamada, güvenlik güçlerinin bölgeden çekilmesi için çağrıda bulundu. Huseyma’da gösterileri organize eden aktivistlerden Nasır Ez-Zefzafi, pazartesi gününden itibaren sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı videolarda perşembe günü bölgede genel greve gidilmesi ve gösteri düzenlenmesi çağrısı yapmıştı. Geçen yıl ekim ayında Huseyma’da balıkçılık yapan Muhsin Fikri, polisin el koyduğu balıklarını çöp kamyonundan almaya çalışırken presleme haznesinde sıkışarak hayatını kaybetmişti. RABAT