Bizi takip edin

Dünya

ABD yine Suriye’yi vurdu

->

-> 94

Humus’taki Baas ordusunun El Şayrat Askeri Hava Üssü’nü bombalayan ABD, bu kez Suriye güçlerini Ürdün sınırında vurdu. Suriye hava savunma sistemini kontrol eden Rusya, tepki gösterdi

ABD ordusu bir kez daha Suriye güçlerini bombaladı. Bu kez hedef Ürdün sınırındaki El Tanf bölgesi oldu. Suriye askeri üssünün ve İran-Suriye’ye bağlı milis güçlerin konvoyu vuruldu.

Suriye’de El Tanf’taki bir üssün yakınlarında ABD koalisyon güçleri, “çatışmasızlık bölgesini ihlal ettiği” gerekçesiyle Beşar Esad rejimine bağlı üs ve konvoyu vurdu. Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, ABD uçaklarının Suriye’nin güneyinde yer alan El Tanf ilçesi yakınlarında, Suriye rejimine ait bir konvoyu vurduğunu söyledi. Reuters’ın geçtiği habere göre, ABD ordusu Suriye’de düzenlediği hava saldırısında bölgedeki gurupları eğiten ABD güçlerine doğru hareket eden, Suriye rejiminin desteklediği milisleri vurdu.

DHA’nın haberine göre ise, 2 ABD uçağı, çatışmasızlık bölgesini ihlal ettiği iddia edilen askeri araçların üzerine, “geri dönmelerini sağlamak amacıyla güç gösterisi” için gönderildi. Koalisyon yetkililerinin açıklamasına göre, araçların durmaması üzerine gönderilen iki uçak 18 Mayıs gecesi bombardıman yaptı. Vurulan konvoyda 30 kadar araç olduğu iddiaları basına yansıdı. Rejime ait bir SU-22 tipi silahsız savaş uçağının bölgeye girmeye çalıştığı kaydedilen haberlerde, F-22 Raptor tipi ABD savaş uçaklarınca Suriye uçağına önleme yapıldığı ifade edildi.

Mattis: ‘Kendimizi savunuruz’

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise, şu satırlara yer verdi, “Koalisyon 18 Mayıs’ta Suriye’nin El Tanf bölgesinin kuzeydoğusunda kurulu olan ayrışma alanında ilerleyen Suriye rejimi destekli kuvvetleri vurdu. Bu (ilerleyiş) El Tanf’ta bulunan ABD ve müttefik kuvvetlerine tehdit teşkil ediyordu. Bu adım Rusya’nın Suriye rejimi destekli kuvvetleri geri çevirme girişiminin başarısız olması, koalisyonun güç gösterisi ve uyarı ateşinden sonra atıldı.”

Hava taarruzuyla ilgili açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, iç savaşta rollerinin artmadığını, ancak gerektiğinde savunma amaçlı hareket edeceklerini söyledi. Mattis, “Suriye iç savaşındaki rolümüzü arttırmıyoruz. Ancak birliklerimizi koruyacağız. Bu da, sadece Amerikan askerlerinden oluşmayan bir koalisyon unsurudur. Eğer bize karşı saldırgan adımlar atarlarsa, biz de kendimizi savunuruz” dedi.

ABD nisan ayında Şayrat Üssü’nü vurmuştu. Şayrat’a saldırı sonrası Rusya; İran ve Suriye’ye güven vermek için Suriye’nin hava savunma sistemini güçlendireceğini kaydetmiş, ABD ile hava güvenliğini sağlamak için imzalanan güvenlik protokolünü askıya almıştı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin Şayrat hava üssüne yönelik saldırısının ardından Suriye hava sahasında Rusya ve ABD arasında kaza yaşanması riskinin ciddi biçimde arttığını kaydetmişti. Ancak bir süre sonra yeniden anlaşmaya varılmıştı. ABD Eylül 2016’da da DAİŞ’e operasyon yaparken Baas ordusunu vurmuş, onlarca asker ölmüştü. Sonra yanlışlık olduğunu kaydetmişti.

Rusya ve Şam tepkisi

Suriye Savunma Bakanlığı, saldırının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Sputnik haberine göre, Suriye Savunma Bakanlığı, uçakların “Suriye ordusuna ait bir noktaya” saldırı düzenlediğini kaydetti. Suriye Savunma Bakanlığı yetkilisi, koalisyon güçlerinin açıkladığı gibi “çatışmasız bölgeye giren askeri araçların” değil, bölgedeki “askeri noktalardan birinin” hedef alındığının altını çizdi. Yetkili ayrıca, “ABD öncülüğündeki koalisyonun, El Tanf’daki saldırısının gerekçeleri kesin olarak kabul edilemez ve koalisyonun gerçek hedefini göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov da, hava saldırısının “kabul edilemez” olduğunu söyledi. Gatilov, “Bu, kesinlikle kabul edilemez. Söz konusu saldırı, Suriye’nin egemenliğinin ihlalidir. Ayrıca bu, ülkedeki siyasal sürece de yardımcı olmayan bir adımdır” ifadelerini kullandı.

TANF/WASHINGTON