Bizi takip edin

Haber

Êlih ve Sêrt Newrozu 21 Mart’ta

->

-> 308

Êlih ve Sêrt’te Newroz kutlamalarına 21 Mart şartı getirildi. Her iki kentte de 21 Mart’ta yapılacak kutlamalar için bildiriler dağıtılarak katılım çağrısı yapıldı

Sêrt’te (Siirt) 17 Mart, Êlih’te (Batman) ise 18 Mart günü yapılması planlanan Newroz kutlamalarına Emniyet tarafından 18 Mart ve Maraton kutlamaları gerekçe gösterilerek izin verilmedi. 21 Mart günü için yapılan başvuruya ise izin verildi. Her iki kentte 21 Mart’ta kutlanılacak Newroz için sıkı bir çalışma başlatıldı.

Sêrt’te Newroz Tertip Komitesi öncülüğünde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri tarafından ev ev dolaşılarak 21 Mart’ta Eruh Yolu üzerinde bulunan Newroz Alanı’nda yapılacak kutlama için çağrı yapıldı. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, HDP Milletvekili Kadri Yıldırım ve DTK Başkanlık Divanı Üyesi Mekiye Güzel’in konuşmacı olarak katılacağı kutlamalarda yerel sanatçılar da sahne alacak.

İşçilerden esnaflara halk Newroz’a davet edildi

Elih’te ise, 21 Mart’ta Yeni Otogar yakınında bulunan Newroz Alanı’nda 11.00-16.00 saatleri arasında kutlama yapılacak. Tarihlerin netleşmesi ile birlikte çalışmalarını hızlandıran partililer, tekstil atölyeleri, köy ve semt pazarlarını dolaşarak katılım çağrısı yapan bildiriler dağıttı. Akşam saatlerinde ise kahve ve ev ziyaretleriyle çalışmalar sürdürülüyor.

Milletvekillerinin katılım konuşmacı olarak katılacağı kutlamada, sanatçı Erdoğan Emir’in yanı sıra yerel sanatçıların da sahne alması bekleniyor.

Batman / MA