Bizi takip edin

Haber

Ergüven mezrasından gözaltına alınanlar arasında 85 yaşında olan da var 82 yaşında olan da

->

-> 320

Kurtalan’ın Çeltikbaşı köyü Ergüven (Bêlekê) mezrasına önceki gün baskın yapan askerlerin gözaltına aldığı 13 kişiden çoğunun yaşlı ve hasta olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında 85 ve 82 yaşında olan yurttaşların sağlık problemleri bulunduğu bildirildi

Sêrt’in (Siirt) Misirc (Kurtalan) ilçesine bağlı Çeltikbaşı köyü Ergüven (Bêlekê) mezrasına dün yapılan asker baskınında gözaltına alınan 13 kişi ile ilgili bilgiler netleşmeye başladı. Köylülerden alınan bilgilere göre; gözaltına alınanlar arasında bulunanlardan Hacı Hüseyin Vural 82 yaşında ve yaklaşık bir ay önce kalp ameliyatı geçirdi. Devamlı ilaç tedavisi gören Vural’ın yakınları sağlığından endişe ediyor. Gözaltına alınanlardan bir diğeri Ahmet Vural ise 85 yaşında ve yürüyemeyecek durumda. Her iki ikametine yapılan baskında bulunamayan Hasan Vural’ın da otobüsle seyir halindeyken telefonla arandığı ve karakola çağrıldığı, karakola gider gitmez de gözaltına alındığı bildirildi.

Dosyaya gizlilik kararı

Öte yandan gözaltına alınan 13 kişiden 4’ünün Siirt Jandarma Komutanlığı’nın nezarethanesinde yer olmadığı gerekçesiyle Tillo Emniyet Müdürlüğü’ne gönderildiği öğrenildi. Dün yurttaşlarla görüşen avukatlar, dosyada “gizlilik” olduğu gerekçesiyle gözaltı nedeni hakkında bilgi edinemedi.

Gözaltında bulunanların isimleri şöyle: Halil Vural, Ahmet Vural, Hacı Hüseyin Vural, İzzettin Vural, Dikran Vural, Ramazan Vural, Hasan Vural, İzzet Yoksu, Ebedin Özne, Aledin Özne, Çelik Ata, Şemsettin Balık ve Vasfettin Koç.

HABER MERKEZİ