Bizi takip edin

Hak İhlalleri

4 kentte ev baskınları: Çok sayıda gözaltı

->

-> 41

Türkiye ve Kürdistan kentlerinde gözaltı ve tutuklama operasyonlarına her gün yenileri ekleniyor. Dün sabah saatlerinde Ankara, İstanbul, Amed, Bursa ve İzmir’de düzenlenen ev baskınlarında, aralarında öğrenci ve HDP’lilerin de olduğu çok sayıda yurttaş gözaltına alındı. Ankara’da yapılan baskınlarda Ankara Üniversitesi (AÜ) öğrencisi ya da mezunu olan çok sayıda kişi gözaltına alınırken, Bursa’da da aralarında HDP ilçe yöneticilerinin de olduğu 8 kişi gözaltına alındı. İzmir’de ise Konak, Torbalı, Menemen ve Karşıyaka ilçelerinde ise, sabah saatlerinde birçok eve eş zamanlı baskın düzenlendi, 27 kişi gözaltına alındı. Öte yandan 30 kişi hakkında arama kararı olduğu iddia edildi.

10 kişi tutuklandı

Amed’de de Bismil ilçesinde 13 gün önce gözaltına alınan 30 kişiden 10 Kürt siyasetçi “örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası yapmak” ve “örgüte yardım ve yataklık etmek” iddialarıyla tutuklandı. Geriye kalan 20 kişiden serbest bırakılan ve hâlâ gözaltında olanlar hakkında ise, bilgi edinilemedi.

MKM sanatçısına gözaltı

İstanbul’da ise, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçısı Hivda Gökel’in İstanbul’un Pendik ilçesinde bulunan evine, önceki gece saatlerinde baskın düzenlendi. Yapılan aramaların ardından Gökel gözaltına alındı. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alınan Gökel’in hangi gerekçe ile gözaltına alındığı öğrenilemezken, Gökel’in Mersin’e götürülmesi bekleniyor.

HABER MERKEZİ