Bizi takip edin

Dünya

Mısır’da camiye bombalı saldırı: En az 184 kişi katledildi

->

-> 58

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda bir camiye bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda en az 184 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda bir camiye bombalı saldırı yapıldı. Saldırıda en az 115 kişinin öldüğü iddia edildi. Mısır Sağlık Bakanlığı saldırıda en az 120 kişinin yaralandığını duyurdu.

Reuters’e konuşan görgü tanıklarının açıklamasına göre, saldırganlar Ariş kentinin batısındaki Bir el Abed’de bulunan El Ravdah camisine cuma namazı sırasında saldırdı.

Güvenlik güçlerini destekleyen cemaatin hedef alındığını söyleyen görgü tanıkları saldırganların bir bombayı infilak ettirdiğini ayrıca camidekilere 4 adet arazi aracından ateş açtıklarını aktardı.

Mısırlı güvenlik kaynakları saldırıda onlarca kişinin öldüğünü ve yaralandığını aktarırken, Sky News Arabia en az 184 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ancak bu iddia resmi kaynaklarca henüz doğrulanmadı. AFP’ye konuşan Mısır Sağlık Bakanlığı sözcüsü ise saldırıda en az 120 kişinin yaralandığını söyledi.

Saldırıyı henüz üstlenen bir örgüt olmadı ancak Mısır ordusu eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 2013’te ordu darbesiyle devrilmesinin ardından bölgedeki silahlı gruplarla savaşıyor.

2014’te DAİŞ’e biat eden Sina’daki silahlı gruplar bölgede yapılan bir dizi saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

HABER MERKEZİ