Bizi takip edin

Kadın

Kadınlara yönelik şiddetle özel savaş politikalarının kökü aynı yerde…

->

-> 46

HDP, İzmir ve Urfa’da 25 Kasım’a ilişkin yaptıkları açıklamalarda, AKP’nin nefret ve cinsiyetçi politikalarına ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekerek, ‘Cinsiyetçiliği besleyen, derinleştiren söylemler ile kadına dönük saldırıların, özel savaş politikalarının kökü aynıdır’ denildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla yarın yapacakları eyleme ilişkin il binasında açıklama yaptı. Kadın Meclisi adına açıklama yapan Ruken Emektar yaptı.

AKP kadın cinayetlerinden sorumludur

Kadın özgürlük mücadelesini 25 Kasım’da yükselteceklerini belirten Emektar: “Cinsiyetçiliği besleyen, derinleştiren söylemler ile kadına dönük saldırıların, özel savaş politikalarının kökü aynıdır. Erkek egemen anlayışını derinleştiren, AKP’nin nefret ve cinsiyetçi söylemeleriyle kadın cinayetlerinden sorumludur. Kadınlar olarak taciz, cinsel saldırı, katliamlarına, çocuk istismarlarına, kültürel değerlere, doğanın talan edilmesine karşı özsavunma haklarımızı kullanacağız. Bedenimize, kimliğimize, anadilimize, yönelen cinsiyetçiliğe karşı mücadelemizi yükselteceğiz” dedi.

Öcalan’ın direnişi kadınların direnişidir

HDP Urfa İl Örgütü de, 25 Kasım’a ilişkin parti binasında basın toplantısı düzenledi. HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan’da katıldı. HDP’li vekil Dilek Öcalan, kadınların her alanda verdikleri mücadelenin zaferle taçlandığını belirtti. Öcalan, “Kadınlara karşı cinsiyetçi yaklaşımlara, yok saymalara rağmen bugün kadınlar meydanlarda yerini alıyor, özgürlüğü haykırıyor. 1960’da Dominik’te 3 kadını katleden zihniyet, bugün 2013 yılında 9 Ocak’ta Paris’te 3 Kürt kadını katletti. Silopi’de 3 kadın siyasetçiyi katlederek aslında bu zihniyetin tekerrür ettiğini bir kez daha ortaya koydu. Biz Urfalı kadınlar olarak, Öcalan’ı selamlıyoruz. Onun direnişi bizim direnişimizdir, ona uygulanan tecrit bize uygulanıyor. Sayın Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması da yine kadın mücadelesiyle eş değerdir. Bugün İmralı tecridi, evde, sokakta, meydanda kadına uygulanan şiddetle eş değerdir. İmralı kapıları kapandığında kadına yönelik katliamların arttığını” söyledi.

HABER MERKEZİ