Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Ne olacak bu dünyanın hali?

->

-> 60

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, dünyanın çeşitli kentlerinden sürdürülebilirliği sorgulayan filmlerle 10 kentte izleyiciyle buluşuyor. Yalnızca film gösterimleri değil, dünyanın  geleceği hakkında tartışmaların da yapıldığıfestival 10’uncu yılına ulaştı

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF), 10. Yılında 10 kentte izleyicileri kent sorunları, modern yaşam ve dünyanın geleceği hakkında tartışmaya ve bu çerçevedeki filmleri izlemeye yöneltiyor. Artı Gerçek’ten Fatma Yörür’ün haberine göre, SYFF, 22-26 Kasım tarihlerinde 10 şehirde eş zamanlı gerçekleşecek. “Sorunları yaratan düşünce kalıplarımızdan kurtulmaya belki de sorularımızı değiştirerek başlayabiliriz: ‘Ne olacak bu dünyanın hali? Teknoloji imdadımıza yetişebilecek mi? Ben ne yapabilirim ki?” gibi endişe ve şüpheye dayalı sorularla geleceği tahmin etmeye çalışmaktansa birlikte yaratacağımız geleceği konuşabiliriz!’ çağrısıyla yapılan festival beş gün sürecek.

Birçok ülkeden katılım

Karmaşık küresel sorunları ve bu sorunlara yerel ölçekte çözüm üretmeye çalışanların ilham verici hikayelerini anlatan kısa ve uzun metraj belgesellerden oluşan SYFF 2017 seçkisinde yer alan İran, Kanada, Hollanda, ABD, Fransa, Rusya, Türkiye, Hindistan, İspanya, İsrail ve İngiltere yapımı filmler ücretsiz olarak izleyiciyle buluşacak. Etkinlik mekanı İstanbul’da Fransız Kültür Merkezi ve Salt Galata olacak.

SYFF bu yıl da yerel STK’ler ve aktivist gruplardan oluşan ekiplerle birlikte Antalya, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Manisa ve Mersin’de gerçekleşecek. festivalde filmlerin yanı sıra film içerikleriyle alakalı konularda yaptıkları çalışmalarla ilham veren konuşmacılar, müzisyenler ve performans sanatçıları yer alıyor. Festivalin davet metninde şu ifadeler yer alıyor: “Değişimin mümkün olduğunu kanıtlayan hikayeleri tüm dünyayla paylaşmak amacıyla tutkulu yönetmenler tarafından çekilen bu belgeseller normalleştirdiklerimize farklı açılardan bakmamızı sağlıyor; bizi kendimize getiriyor, umudu canlı tutuyor ve harekete davet ediyor: Yeni bir yaşam kültürü yaratabiliriz.”

Filmlerden birkaçı

2016 ABD yapımı Ölümcül Tasarım ‘Dijitale bağımlılığımızın bedeli ne?’ sorusunu soruyor. Bu soruyu araştırıyor ve tüm dünyada mahvolan hayatları, çevre tahribatını ve ölmek için dizayn edilmiş cihazların hikayesini ortaya çıkarıyor. 2013 Çözümlerin Hikayesi ise, ekonomimizi daha sürdürülebilir ve adil bir yöne götürebilmemiz için, kendimizi yeni bir hedefe odaklayarak başlayabileceğimizi gösteriyor. İsrail ve Filistin 2011 yapımı olan Eid, hurda materyallerden sanat yaratan Eid’in yaratıcı sürecini takip ederken film, işgalin makinelerini, bireyselliğin ve umudun sanatsal ifadelerine dönüştürmesini olağan kılan iyimserliği ve dürüstlüğünü kutluyor.

ANKARA