Bizi takip edin

Köşe yazarları

Kesin bilgi: İsteyince oluyor…

->

-> 316

*Merhaba. Olmayan röportaj talebimi kabul etmediğiniz için teşekkür ederim. Hemen sorularıma başlamak istiyorum! Kayyumculuk işleri nasıl gidiyor?

-Kuyumcular ile aramız iyidir. Zaten onlara zorla pankart astırdık “terörden mağduruz” diye. Altın-dolar fiyatları da yükseliyor ama bizim hükümet ile alakası yok.

*Kuyumcuları sormadım, kayyumculuğu sordum. Neyse! Son bir aydır ilginç pankartlar asıp duruyorsunuz. Halka hizmet ettiğimiz için mutluyuz falan gibisinden. Bu nasıl bir mutluluk, biraz anlatır mısınız?

-Yani bir sabah telefon ettiler. Gel bir şehri sana vereceğiz dediler. Öyle başlayan bir mutluluk. Şimdi sadece asfalt yapıyorum. Tüm kaldırımları yıkıp yeniden yapıyorum. Halk yüzüme bakmıyor ama benimle çalışan arkadaşların ilettiklerine göre bu tepki değil, D.Bakır’da önemli bir halk geleneğiymiş. Çok sevdiklerinin yüzüne bakılmazmış. Öyle dediler yani. Valiliğe sordum. Doğrudur, biz bunu yıllardır biliyoruz dediler. Yine fotoğraf çektirecektim dışarıda. Böyle çocukların beni öptüğü bir fotoğraf istedik. Ya da ben bir yaşlının elini öpecektim, o anda çekilmiş fotoğraf lazımdı. Yaşlı bir xalo getirdiler, beni tanıdı. “De here lo” dedi. Kürtçe’de seni çok seviyorum demekmiş. Çok etkilendim, Kürtçe’ye başladım. Fakat baktım ki zaten Oğuz boylarında kullanılan Türkçe’nin aynısı. Yani Kürtçe’yi zaten biliyormuşum. Çocuk da bulamadık, sağolsun güvenlikten sorumlu arkadaşlar silah zoru ile bir iki çocuk getirdi. Ağladılar. Fotoşop ile gülmüş gibi yaptık. Sordum tabi; bunlar birer tepki mi diye? Meclis üyelerimiz “Aman efendim, olur mu öyle şey! Bunlar sevinç gösterisi. Çok sevmekten gelen nazlar” dediler. Önemli gelenekler yani.

*Anladım. Peki, asıl konuya geçmek istiyorum. Astığınız pankartlarda “isteyince oluyor” demişsiniz. Kime mesaj veriyorsunuz?

– D.Bakır halkı hizmete, asfalta aç! İlk defa belediye çalışıyor. İnsanların evine ilk defa su gidiyor. İnsnalar ilk defa arabaya biniyor bu şehirde. Belediye ilk defa bu kadar borç altında bırakılacak. İlk defa bu kadar yalaka insan bir araya geliyor. İlk defa asfalt yapılıyor. Ağaçların üzerini, binaların dış cephesini, otobüslerin içini de asfalt yapmayı düşünüyoruz. Asfalttan bir cezaevi projemiz de var. Bunlar önemli şeyler değil mi?

*Şüphesiz. Ayrıca ilk defa bir belediye toma-akrep ile korunuyor. Önü kalekola çevriliyor. Belediye başkanı olduğunu iddia eden biri ordu ile geziyor. Gittiği yerlerdeki halk mekanı boşaltıyor. Bunlar da çok önemli. Hakikaten isteyince oluyor. Bir de belediyenin adını neden değiştirdiniz?

-Yok değiştirmedik. Bazı park adlarını yıktık. Sözde Kürtçe ile yazılmış şeyleri değiştirdik! Bunlar zaten genel politikamızda var. ama adı değiştirmedik! Bu bir provakasyondur! Partimizi yıpratma girişimidir, dış güçlerin işidir!!

*Sakin olun. Belediye adının geçtiği tüm yerlere koca koca T.C yazmışsınız. Öyle ki belediye adı görünmez olmuş.

-En güzel hizmetimiz.

*Meraktan soruyorum. Doksan yıldır her şeye ve her yere bu politikayı yerleştirmek için çalıştınız. Ama olmadı. Yani yok saydığınız, ötekileştirdiğiniz ve yeri geldiğinde de yok etmekte tereddüt etmediğiniz her şeyin üzerini koca harflerle örtmeye çalıştınız. Ama olmadı! Şimdi bugün isteyince oldu mu? Hemen oldu mu? Nasıl oluyor? Zorla mı?

-Anlamadım soruyu ama galiba tarih boyunca kimlerin bizi kıskandığını sordunuz. Almanya, İtalya, Afrika, Kulp, Têrkan, Cımıka ilk aklıma gelenler.

*Doğru anlamışsınız. Son olarak belirtmek istediğiniz bir şey var mı?

-Sizin aracılığınızla sayın dâhiliye nazırımıza seslenmek istiyorum. Kendisi “Kandil’e gidip oturacağız” dedi. Çok seviyorum kendilerini. Niye orada oturacak tam anlamadım ama bildiği vardır elbet. Araştırdım kiralar ucuzmuş. Eğer kiralar ucuzsa lütfen haber versin ben de gelmek istiyorum. Orada da belediye olduğunu duydum. Kayyum atanmalı bence oraya.

İkinci bir isteğim ise şu: Biliyorsunuz cezaevindekilerin görüşüne bazı mecburi durumlarda bazı kişiler atanabiliyor. Vasi olarak gidebiliyor görüşe. Kayyım diye de geçer. Acaba hapse atılan belediye başkanlarının yerine atanan kayyımlar da onları ziyaret edebiliyor mu? Bence mevzuat bu hakkı veriyor. Öyle bişi varsa Gültan hanımı ziyaret etmek isterim.

*Röportaj talebimizi ve bizi kırdığınız için teşekkürler.
-Rica ederim. Asfalt lazımsa arkadaşlara numaranızı bırakın.