Bizi takip edin

Köşe yazarları

Ha Erdoğancı Atatürkçülük Ha Atatürkçü Erdoğancılık

->

-> 124

Vallahi aşk olsun… Yine Fehmi Koru’dan söz ediyorum. 19 Kasım günlü yazısını okudunuz mu bilmem. Ben içimden kıs kıs gülerek okudum.

Ben gülerek okudum ama, emin olun Saray sakinlerinin okurkenki halleri gözlerimin önüne geliyor. Hele şu NATO “skandalı”nın tam ardından böyle bir yazıyı okuyan Saraylının nutku tutulabilir.

Koru, Türkiye’nin CİA kontrolünde yapılan dizilere konu olduğunu, Erdoğan’ın bir başka isimle o dizilerin baş rol oyuncusu haline geldiğini bildiriyor. Dizileri CİA adına Chase Brandon adında biri kontrol ediyormuş. Onun ‘olur’ onayı olmadan CİA konulu hiçbir film yapılamazmış.
Şöyle yazmış:

“Dün gece oturduk, aile boyu, hayretler içerisinde kalarak, o bölümü Hulu’dan izledik…
Yeni darbeden çıkmış Türkiye.. Cumhurbaşkanı Fatih Turan BM toplantısı için ABD’ye gidiyor… Bir üniversitede misafir öğretim üyesi olan Nuri Şahin ve adamları orada protesto gösterisi düzenliyor… Cumhurbaşkanı Turan ABD başkanına, ‘Şahin’i (Koru yanlışlıkla ‘Fatih’i’ diye yazmış) bize ver, o darbe girişiminden ve çok sayıda insanın ölümünden sorumlu’ diyor… ABD’yi ülkesi adına tehdit ediyor Türkiye Cumhurbaşkanı… ‘NATO’dan çıkarım, askeri üs ve tesisleri Ruslar’a veririm’ tehdidini savuruyor…

Evet, henüz dün ihtilâfı yaşanan NATO konusu bile, dizinin bu bölümünde yerini almış bulunuyor…

FETÖ’ye sahip çıkıyor ABD başkanı…

Dizide tabii…

Kısacası bölümün içerisinde tek eksik Rıza Sarraf…
İçimizden biri, ‘Onu da gelecek bölüme saklamışlarsa hiç şaşırmam’ dedi izlememiz bittiğinde…”
İşte böyle. Ha Türk TV’lerinde siyasi haberleri izlemişsin, ha Amerika’da CİA patentli dizileri… Yani halimiz filimlik…

Koru bu “filmi” dehşete düşerek mi, yoksa “endişeli taklidi” yapan, ama bıyık altından da gülen bir yüzle mi seyretti, bilemem. Ben bu filmin, ister CİA dizisi olarak vizyona girmiş olsun, ister yalaka TV ekranlarından “canlı” olarak millete izletilsin, dehşetle, ibretle, kaygıyla, korkuyla seyredilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Durum sanılandan da ciddi. Aktörlerdeki ciddiyetsizlik, yeteneksizlik ve aynı zamanda içine düştükleri çapraz durumlar yüzünden rollerini oynarken matrak halleri, konunun ciddiyetini örtüyor. İnsanlar örneğin Türk Cumhurbaşkanı Fatih Turan’ın birbirini tutmaz, ipe sapa gelmez, bugün şöyle, ertesi gün böyle konuşmalarını “ağam bizimle eyleniy” diyerek, seyretmekte.

Oysa CİA’nın hiç şakası yok. Reis’in peşini bırakmayacaklar gibi. Olayları günü gününe izliyorlar. Baksanıza, Saray’ın Atatürkçü olması şunun şurasında kaç günlük iş ki. Adamlar Erdoğan’ı temsil edenin adını “Fatih”, soyadını boşuna “Turan” diye koymamışlar. “Osmanlıcı” ve “Türkçü”lüğüne tipik bir Amerikan göndermesi… Siz bunu “hem İslamcı, hem Atatürkçü” diye de okuyabilirsiniz.

NATO’ya bağlı TSK’yi tasfiye eden ekip, malum “Müslüman Kardeşçi” bir stratejiyle işe başladı ve daha önce tasfiye edilen ordunun Avrasyacı kanadıyla ittifaka rampa etti. Bu iki yönelim de şu anda ABD ve NATO ile kavgayı işaret etmekte. NATO skandalında “Atatürk ve Erdoğan resimlerinin” hedefe konmasında şaşılacak hiçbir şey yok. NATO yetkililerinin “özür”lerine boş verin, verilen mesaj çok açık: Müslüman Kardeşler yanlısı İslamcılık da, Avrasyacı Atatürkçülük de NATO’nun hedefinde.

İyi de Türk milletinin “öz İslamcıları” ile aynı milletin “öz Kemalistleri” bu durumda ne yapacak? Hep birlikte Saray’ın peşine takılıp, NATO’ya karşı Rusya-İran cephesinde maceraya mı yürüyecek?
Şimdiden söyleyeyim: Bu Enverist yürüyüş, Türkiye’nin sonu olur.
Çağdaş gerçekçi politik ve askeri durum ne Rusya’nın “yolu” ve ne de ABD’nin “yolu”, “üçüncü yol” demeyi gerektiriyor.

Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun özgür ve bağımsız geleceği için “ne Amerika ne Rusya” demeyi ve Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun bugünkü krizli durumundan çıkış için “hem Rusya’yla, hem de ABD’yle karşılıklı çıkara dayalı ilişki” kurmayı düşünmenin tam zamanıdır.
Şimdi bu “Üçüncü yol” stratejisi, Ortadoğu’da, yani Üçüncü Dünya Savaşı’nın hüküm sürdüğü “dar alanda” Rojava devriminin güçleri tarafından uygulanıyor. Uygulandığı için hem Amerika, hem de Rusya YPG ve YPJ güçleriyle geçici de olsa, taktik de sayılsa ittifaka mecbur oluyor.
Ders alın…