Bizi takip edin

Kadın

Kadın düşmanlarına karşı 25 Kasım’da meydanlara…

->

-> 69

Türkiye’nin birçok yerinde açıklama yapan kadınlardan 25 Kasım daveti: Kadın düşmanı politikaları, Öcalan üzerindeki tecriti, savaş politikalarını kabul etmiyoruz; 25 Kasım’da meydanlarda buluşuyoruz

Ankara Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında düzenleyecekleri etkinliklere ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Ortak metni okuyan Ankara Kadın Platformu üyesi Fatoş Erol, kadın mücadelesinin köklü ve direngen olduğunu belirtti.

Devlet eliyle şiddetin dozu artıyor…

OHAL’in de şiddetin temel aracı haline getirildi. Bu durumun kadına yönelik şiddet faillerine güç veriyor. Kolluk kuvvetleriyle karşılaşan, gözaltına alınan, tutuklanan kadınlar, taciz ve tecavüz ile tehdit ediliyor, cezaevlerinde kadınlara dönük şiddet artarak devam ediyor. Savaş politikaları, taciz ve tecavüzün cezasız kalması, kadın düşmanı uygulama ve söylemler hem şiddete maruz kalan kadın sayısını arttırıyor hem de şiddetin dozunu arttırıyor. Kadınlara yönelen şiddeti ve bu şiddeti besleyen düzeni kabul etmiyoruz. Hep beraber el kaldırdığınız kadın düşmanı yasalarınız bizim için hükümsüzdür. Yıllarca mücadele ederek kazandığımız haklardan vazgeçmeyeceğiz” çağrısında bulundu.

Ankara 15:00’da Ziya Gökalp’te…

Ankara Kadın Platformu, 25 Kasım Cumartesi Günü saat 15.00’te, “Haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkıyoruz” sloganıyla Ziya Gökalp Caddesi Çankaya Belediyesi önünde bir araya gelecek.

Van

DBP İl binası önünde açıklama yapan TJA aktivisti Nesibe Akdağ, 25 Kasım’da kadın soykırımı ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecride dikkat çekmek amacıyla kitlesel bir miting düzenleyeceğiz. Kadınların darbe, OHAL ve özel savaş koşullarında daha fazla etkilendiğini kaydeden Akdağ, “Amaçlanan kadın mücadelesini geriletmek, örgütlü kurumları dağıtmak, kadının kamusal yaşamdan tasfiye edip kadın yaşamı üzerinde denetimi artırıp toplumsal mücadeleyi engellemektir. Bu sebepledir ki, OHAL bahanesiyle onlarca kadın derneği, kadın merkezi, kadın sığınmaevi kapatıldı. Binlerce kadın işinden atıldı. Cinsel suçlar arttı, cezalar azaldı, kadın katliamları korkunç düzeye ulaştı. 25 Kasım’da bizler bedenimize, kimliğimize, ana dilimize, kültürümüze yönelen cinsiyetçiliğe karşı mücadelemizi yükselteceğiz. Ülkenin her tarafından kadınların üzerindeki baskı politikalarının Öcalan üzerindeki tecritle derinleşti. Sayın Öcalan üzerindeki tecridi kabul etmiyoruz.

İstanbul

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi de, HDP İstanbul İl binasında yaptıkların basın toplantısıyla 25 Kasım’a çağırdı. TJA İstanbul aktivisti Gülistan Aydın, “kadınların ekonomiden siyasete, eğitimden sağlığa, çalışma yaşamından toplumsal yaşama kadar erkek-egemen anlayışın ve somut uygulaması olan devlet şiddetinin hedefindeyiz. Cinsiyetçiliği besleyen, derinleştiren söylemlerle kadına dönük saldırıların, özel savaş politikalarının kökünün aynı olduğunu, Batman’daki fuhuş çetesi ile çocuk istismarlarının, giyimi için saldırıya uğrayan kadınların, el ele tutuştuğu için darp edilen gençlerin, Suriyeli Emani ye ve bebeğine dönük vahşetin, Taybet Ana’nın cansız bedenini bir hafta sokak ortasında bekleten, direniş içindeki kadın bedenini teşhir eden zihniyet ve politikanın kökleri aynı kaynaktan beslenmektedir.” dedi.

İzmir, Alsancak’ta buluşuyor…

TJA da, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İzmir İl binasında açıklama yapan TJA üyesi Türkan Poyraz, her gün cinsiyetçiliği besleyen söylemler ve uygulamalar ile kadınların üzerindeki şiddetin derinleştiğini dile getirerek özel savaş politikalarının toplum üzerinde hakim kılınmaya çalışılıyor. Yaşamın her alanında kadına yönelik saldırılara karşı mücadeleyi yükselteceklerini tüm kadınları 25 Kasım’da Konak ilçesi Alsancak caddesinde buluşmaya çağırdı.

HABER MERKEZİ