Bizi takip edin

Dünya

Sivil itaatsizlik çağrısı

->

-> 32

İspanya’nın bağımsızlık referandumu sonrası Katalonya yönetimini fesettiğini açıklamasıyla kriz büyürken Katalonya Parlamentosu, önlemlere perşembe günü yanıt vereceğini açıkladı. CUP, “sivil itaatsizlik” çağrısı yaptı.
Katalonya Özerk Yönetimi parlamentosunun perşembe günü bütün üyelerin hazır olacağı bir toplantı yapacağı açıklandı. Bazı gözlemciler toplantının İspanya’dan bağımsızlık ilanı konusunda bir oylama için kullanılabileceğini belirtiyor.

‘Junts pel Si’ (Evet için Birlikte) grubunun sözcüsü Lluis Corominas iktidarın küçük ortağı bağımsızlık yanlısı CUP’un da parlamento toplantısını desteklediğini söyledi. Katalonya Başkanı Carles Puigdemont haftasonu parlamentodan Madrid hükümetinin bölgenin özerkliğini eline alma amacıyla ilan ettiği önlemlere verilecek yanıtı görüşmelerini istemişti.
Bağımsızlık yanlısı sol parti Halk Birliği Adaylığı Partisi (CUP), Madrid’e karşı ‘kitlesel sivil itaatsizlik’ eylemi çağrısı yaptı. CUP, Başbakan Rajoy’un son hamlesini ‘General Fransisco Franco’nun diktatörlüğünün ardından Katalan halkının toplumsal, bireysel ve kolektif haklarına yönelik en büyük saldırganlık’ olarak niteledi. Sivil itaatsizlik eyleminin şiddet içermeyen bir şekilde olması gerektiğini belirten parti eylemlerin nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntıların bu hafta içinde belli olacağını da açıkladı.

İspanya ne yapacak?

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ise cumartesi günü Madrid’e Katalonya’nın yönetimini fesetmeyi içeren Anayasa’nın 155. maddesini yürürlüğe sokacaklarını belirtmişti. Madrid, beklediği kararı Senato’dan cuma günü alırsa, Katalonya’nın finans yapısının, polis ve kamu medyasının kontrolünü tümüyle kendi eline alabilir ve bölgesel parlamentonun yetkilerini, yeni bölgesel seçimler yapılana kadar en fazla altı ay süreyle sınırlayabilir.

BARCELONA