Bizi takip edin

Politika

Haber hakkı için Çağlayan’a

->

-> 31

Tutuklu Ömer Çelik, Mahir Kanat ve Tunca Öğreten’in de içinde olduğu 6 gazeteci, RedHack’in sızdırdığı Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın maillerini haberleştirdikleri için hakim karşısına çıkıyor. Meslektaşları ise, gazeteciler için dayanışma çağrısı yaptı

RedHack’in sızdırdığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait e-postaları haberleştirdikleri için 3’ü tutuklu olmak üzere 6 gazetecinin davası bugün görülüyor. İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 11:00’da başlayacak duruşmada 10 aydır tutsak olan KHK ile kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik, diken.com.tr eski editörü Tunca Öğreten ve BirGün Gazetesi çalışanı Mahir Kanaat ile birlikte DİHA muhabiri Metin Yoksu, ETHA editörü Derya Okatan ve gazeteci Eray Sargın hakim karşısına çıkacak. Gazeteciler için meslektaşları davaya katılım çağrısı yaptı.

Gerçeklik karşımızda duruyor

Gazeteciler tarafından yapılan açıklamada, “Medya tarihinin en kısa iddianamelerinden olan 9 sayfalık iddianamede gazeteciler haber yaptıkları için ‘terör örgütü üyesi’ olmakla suçlanıyor. Yandaş medya dışında kalan tüm gazetecilerin hedefte olduğu bu dönemde gazetecilerin haber yapma hakkını savunmak bir zorunluluk halini aldı. Basın özgürlüğünü savunmak gazetecilere özgürlük demek için Çağlayan Adliyesi’nde buluşuyoruz” denilerek saat 10:00’a çağrı yapıldı.

Başka ülkeler ödül verirken...

Gazeteciler için çağrı yapan MA’dan Yasin Kobulan’a konuşan gazeteci Kumru Başer, “Sızdırma” yoluyla elde edilen bilgi ve belgenin milyonları ilgilendirdiğini hatırlatarak, “Hükümetler ve diğer güç odakları elbette hiç bir yerde bu tür yayınlarla rahat değiller. Ama ABD, İngiltere ve Avrupa ülkelerinde bu konuda atılan en sert adımlar hep sızdırmayı yapanlaradır. Gazetecilere değil. Yakın zamanda bu türün en önemli örneklerinden biri Edward Snowden tarafından sızdırılan Amerikan istihbarat örgütü NSA’nın dünyanın dört bir yanındaki dinleme faaliyetleriyle ilgili belgelerdi. Bunlara dayalı haberler yapan Amerikan Washington Post ve İngiliz Guardian gazeteleri ‘kamuyu bilgilendirme hizmetlerinden dolayı’ 2014 yılı Pulitzer gazetecilik ödüllerine layık bulundular. Bizde aynı hizmeti yapan gazeteciler 10 aydır tutuklular” diye konuştu. Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat da, “Dünyanın her yerinde erişime açık olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Bakan Albayrak’ın maillerinde geçen kamuyu ilgilendiren bilgileri haberleştirmek Türkiye’de gazeteciler için hapis anlamına geliyor” diye belirtti. “Bu ağır dönemle ancak dayanışma ve dik durarak baş edebiliriz” diyen polat, “Halkın haber alma hakkının bedelini ödeyen gazetecilerin bu açıdan yalnız bırakılmaması gerekiyor” dedi. Gazeteci Banu Güven ise, “Bunlar basın özgürlüğüne dair bir gözdağı” dedi.

HABER MERKEZİ