Bizi takip edin

Kadın

Ortadoğu’da kadınlar için yeni dönem

->

-> 40

Rakka’nın DAİŞ’ten kurtarılmasını yorumlayan YPJ’li komutanlar, ‘Bu zaferde kadın emeğinin büyük olduğunu’ vurguladı. Rakka zaferini kaleme alan bir yazı yazan Besê Erzincan ise, ‘Ortadoğu’da kadınlar için yeni bir dönem’ yorumunu yaptı

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) 4 ay boyunca sürdüğü operasyonun ardından, DAİŞ çetesinin işgalinden kurtarılan Rakka’nın özgürlüğü, YPJ ve YJŞ’li savaşçılar tarafından, El Neim Meydanı’nda yapılan görkemli açıklama ile ilan edilmişti. Jinnews’ten Ruhenda Amed’e konuşan YPJ’li komutanlar, Rakka’nın özgürleştirmesinde kadınların emeğinin büyük olduğunu belirtirken, KJK Yürütme Konseyi Üyesi Besê Erzincan, ‘Bu zafer kadınlar için yeni bir dönemdir’ vurgusu yaptı.

Direnişe devam

YPJ komutanlarından Fidan Kobanê, Rakka’nın özgürleştirilmesinin tarihi bir hamle olduğunu ve bu başarının ön saflarda yer alan kadınlar ile QSD ve YPG savaşçılarının direnişi ile gerçekleştiğini belirtti. “Rakka’nın kurtuluşunu, başta Serok Abdullah Öcalan’a, tüm dünya kadınlarına ve YPJ kadınlarına adıyorum” diyen Kobanê, ‘Bu özgürlüğün DAİŞ denetimindeki Şengal ve tüm Suriye kadınlarının intikamı’ olduğunu söyledi. Hamleyi koordine eden komutanlardan Klara Rakka ise, “Rakka’nın özgürleştirilmesinde kadının emeği çok büyüktü. YPJ bugün burada özgürlüğün bayrağını dikti. Sözümüzü yineliyoruz; tüm ezilen kadınların savunmasını yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz” sözlerini ifade etti. QSD komutanlarından Rojda Felat da, Rakka hamlesinin DAİŞ için büyük yenilgi olduğunun altını çizerek, mücadelelerinin devam edeceğini söyledi: “Tüm kadınların özgürlüğünü sağlayana kadar direnmeye devam.”

Özgürlük yürüyüşü hızlandı

KJK Yürütme Konseyi Üyesi Besê Erzincan ise, Fırat Haber Ajansı’nda (ANF), “Rakka zaferi, Ortadoğulu kadınlar için yeni bir dönemdir” başlığı ile yayınlayanan yazısında, Rakka’nın özgürleştirilmesini kadınlar açısından ele aldı. “Rakka egemen erkekliğin, faşizmin en çirkin yüzü olan DAİŞ’in merkezi idi” sözleri ile yazısına başlayan Erzincan, devamla şu ifadelere yer verdi: “Kuzey Suriye Federasyonu’nun geliştirilmesi, halkların özgür birlikteliğinin sağlanması da kadınların öncülüğünde ve kadın özgürlük çizgimiz temelinde gelişecektir. Tarihte kadınlar ve halklar öz savuma güçlerini yitirdiklerinde, özgürlüklerini de kaybettiler. Kadınlar en fazla da ordulardan, siyasetten, ekonomiden uzaklaştırılarak evlere kapatılarak, öz savunma olanaklarından yoksun bırakılıp, güçsüz duruma düşürüldüler. Şimdi ise, Rêber Apo’nun düşünceleri ve yaşam tarzının öncülüğünde Kürt kadınları yeniden bir yaratılışı yaşamaktadırlar… Rakka hamlesinde YPJ öncülüğündeki öz savunma direnişi ile birlikte, Ortadoğulu kadınlar büyük bir özgürlük hamlesi gerçekleştirmiş oldular. Bu elbette ki Ortadoğulu kadınlar açısından yeni bir dönemdir. Kadınların özgürlük yürüyüşünün hızlandırılmasıdır.”

RAKKA/JINNEWS-ANF