Bizi takip edin

Politika

Kürtler ayakta: İmralı kapıları açılsın!

->

-> 25

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılımış tecridin kaldırılması için Avrupa ve Kürdistan’da, tüm Kürt halkı ayağa kalktı. Halk, eylemlerde tecrit kalkana kadar sokaklarda olmaya devam edeceklerinin vurgusunu yaptı

Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine ilişkin başlatılan eylemler Kürdistan ve Avrupa ülkelerinde tüm Kürtleri sokağa döktü. Dört bir yanda aralıksız şekilde süren eylemler önceki gün akşam da devam edildi. Avrupa’da, Rojhilat (Doğu Küsrditan), Rojava ve Kuzey Kürdistan’da halk sokağa indi ve bir an önce Öcalan ile dialoğa geçilmesi gerektiğine dikkat çekti. Dün de Kürdistan ve Avrupa’nın Bern, Düsseldorf, Paris ve Brüksel kentlerinde devam eden eylemlerde Öcalan ile temas kurulana kadar eylemlerin süreceği vurgusu yapıldı. Ayrıca tüm Kürdistan ve Türkiye cezaevlerindeki PKK’li ve PJAK’lı tutsaklar tecridin bir an önce kaldırılması için 3 gün sürecek açlık grevine başladı.

İstanbul bugün sokakta

İstanbul Demokratik Kurumlar Platformu, HDP İstanbul İl Örgütünde gerçekleştirdiği basın toplantısı ile PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride tepki gösterdi. “Sayın Öcalan’ın sağlığı, yaşamı ve özgürlüğü için durmayacağız” sloganı ile gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak konuşan Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi Eş Sözcüsü Arif Yılmaz, bugün saat 15.00’te Khalkedon Meydanı’nda kitlesel bir eylem yapacaklarını belirterek, herkesi eyleme davet etti. Ardından platform adına ortak açıklama metnini okuyan HDK İstanbul Eşsözcüsü Rojda Yıldız, “Komplonun ilk hedeflerinden birisi olan fiziki tasfiye hedefi, Kürdistan halklarının Sayın Öcalan’ın yaşamı etrafında ateşten çember örmesiyle başarısızlığa uğratılmıştır. Bunun üzerine her anı ölüm koridoru olan Milli İmralı Politikalarıyla Sayın Öcalan’ın güvenlik hakkı, her zaman tehdit altında tutulmuştur, tutulmaktadır” dedi.

‘Amed Öcalan’a sahip çıkacak’

HDP Amed İl Örgütü de PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki ağırlaştırılan tecridi protesto etmek için basın açıklaması yaptı. Eyleme, milletvekili Feleknas Uca, HDP ve DBP il ilçe örgütü yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi ile birçok sivil toplum örgütü yöneticileri katıldı. Eylemde konuşan Uca, Öcalan’ın sadece siyasi bir kimliğe sahip olmadığını vurgulayarak, “Öcalan, rol ve misyonu ile sadece Kürt halkı için mücadele etmiyor; fikir ve perspektifleri ile bu ülkede çözüm süreci geliştirdi. Bu süreçte bütün dünya, barış ve çözümün anahtarının Öcalan’ın elinde olduğuna tanıklık etti” dedi. Uca, Türk medyasının attığı manşetlere tepki göstererek, şöyle konuştu: “Kürt halkı, Kürt kentleri ve Öcalan üzerinde yürütülen politikalar arasında bir fark yok. Gün, birlik günüdür ve bu birlik de, bu politikalara cevap vermelidir. Ya birlik olacağız, ya da halkımız üzerinde katliamlar sürecektir. Diyarbakır sessiz kalmayacak.”

Maxmur Öcalan için yürüdü

Maxmur’da da önceki gün akşam binlerce kişinin katılımı tecride karşı eylemler düzenlendi. Öcalan’ın ağırlaştırılmış tecrit altında tutulmasına karşı alanlarda olan Şehit Rüstem Cudi (Maxmur) Mülteci Kampı halkı, Öcalan’ın aile, avukat ve İşkence Önleme Komitesi (CPT) ile görüştürülmesi talep etti. Yürüyüşe 3 farklı koldan başlayan kamp halkı, kampın ana yolunda bir araya gelerek büyük meşaleli yürüyüş yaptı.

AK ve CPT önünde oturma eylemi

KCDK-E, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için yarın Avrupa Konseyi (AK) ve İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) önünde, süresiz oturma eylemine başlanacağını duyurarak, eyleme güçlü katılım çağrısında bulundu. KCDK-E Başkanlık Divanı yaptığı açıklamada, Öcalan’ın koşullarına dikkat çekerek, şunlara vurgu yaptı: “Önderliğimiz sürecin dışında tutularak, unutturulmak ve etkisizleştirilmek isteniyor.En son olarak da sosyal medya üzerinde yansıtılan kimi haberlerin de bu politikaların temel bir parçası olduğu bilinmektedir. AKP-MHP faşizminin, Erdoğan-Bahçeli diktatörlüğünün bir projesi olan bu haberin, bizler ve Türkiye halkları için son derece tehlikeli olduğunu burada bir kez daha vurgularken; Önder Apo’nun üzerindeki tecride de alışmayacağımız bizim için tartışılmaz bir hakikat durumuna gelmiştir.”

‘Bu süreci kadınlar boşa çıkaracak’

Tevgera Jinên Azad (TJA) “Tecrit kaybedecek özgürlük kazanacak” sloganı ile başlattığı kampanya kapsamında Wan’ın Tuşba ilçesinde panel düzenledi. Panele HDP Wan Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, HDP MYK üyesi Semra Demir ve Dil Eğitmeni Elif Gemicioğlu ile çok sayıda kadın katıldı. Ertan konuşmasında “Ne zaman İmralı kapıları açıldıysa Türkiye rahat nefes alıyor” diyerek çözümün bu kadar yakın olmasına rağmen ‘devletin kaostan beslendiği için çözümsüzlüğü dayattığını’ ifade etti. Ertan, “Bu süreci kadınlar boşa çıkaracaktır” dedi. MYK üyesi Demir ise, “Bugün irademiz cezaevlerinde ise bizlerde aslında cezaevlerindeyiz” diyerek tecritin kaldırılması gerektiğini vurguladı.

HABER MERKEZİ