Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Kürt Kültür Sanat Festivali programı açıklandı: Bir nefes olur…

->

-> 52

MKM, ‘Özgür sanatla yeni yaşama’ sloganıyla düzenleyeceği İstanbul 3’üncü Kürt Kültür Sanat Festivali programını açıkladı. ‘Bir nefes olur’ diyen sanatçılar, sanatseverleri festivale davet etti

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Beyoğlu’nda bulunan binasında İstanbul 3’üncü Kürt Kültür Sanat Festivali’nin programını açıkladı. Festival afişlerinin asıldığı salonda açıklamanın Türkçesini sanatçı Nurhak Kılagöz, Kürtçesini ise Ruken Yılmaz yaptı.

‘Nefes almaya çalışacağız’

Sanatın hayatın içinde hayatla var olduğunu belirten açıklamada, “İçinde bulunduğumuz savaşların gölgesinde, sanat kanayan yerlerimize merhem olur. Bu yıl 3’üncüsünü düzenleyeceğimiz festival ile biraz nefes almaya çalışacağız” denildi. Bu kaotik ortamdan pencerelerini aralayıp içeri temiz hava girmesi için çabaladıkları kaydedilen açıklamada, “Kürt Kültür Sanat Festivali ile oluşacak olan atmosfer değişikliğinin herkese iyi geleceği” belirtildi. 25-29 Ekim tarihleri arasında MKM organizasyonuyla yapılacak olan festivalde resim sergisi, panel, dinleti, tiyatro, film gösterimi, proje performansları ve konserlerle sanatseverlerle buluşacakları ifade edilen açıklamada, sanatseverler festivale davet edildi.

‘Kürtler her zaman sanatlarına sahip çıkmıştır’

Daha sonra konuşan tiyatrocu Rugeş Kırıcı ise, OHAL’in sanat üzerindeki baskılarına dikkat çekerek, “Türkiye’de bugün sadece Kürt sanatı için değil tüm muhalif sanat alanları için de aynı durumun söz konusu olduğunu” söyledi. Mekan bulmakta zorluk çektiklerini dile getiren Kırıcı, “İş Kürt sanatı olunca işler değişiyor. Bütün bu zorluklara rağmen, kısa bir zaman aralığı olsa bile programımızı yapacağız. Kürtler her zaman sanatlarına sahip çıkmıştır. Şimdi de sahip çıkacaklarına inanıyorum” diye konuştu.

3. İstanbul Kürt Kültür Sanat Günleri programı şöyle:

25 Ekim:

* Cezayir Toplantı Salonu’nda resim sergisi. (13.30)

* Panel: Moderatör Genim İldan; konuşmacılar, Cevahir Sadak, Agit Işık, Berfin Emektar, Sami Tan (14.00)

* Kısa Film gösterimi (17.00)

* Şişli Kent Kültür Merkezi’nde MKM açılış konseri. (20.30)

26 Ekim:

* Sunum: “Üç diasporada Kürt Edebiyatı” (14.00)

* Tiyatro: “Dawiya dawî” (20.00)

* Kenter Tiyatrosu’nda konser: Xalit Tari, Ruşen Alkar, Agit Işık (20.00)

27 Ekim:

* Su Gösteri Merkezi’nde “Heft û Heşta Du Kesan” (16.00)

* Su Gösteri Merkezi’nde Dengbêj (18.00)

* Gölge Kültür Merkezi’nde “Qırıx” gösterimi (20.00)

* Kenter Tiyatrosu’nda konser: Rojhılat Project, Mizgin Tahir, Ayfer Düztaş (20.00)

28 Ekim:

* Su Gösteri Merkezi’nde Amed Yeni Oyun (15.00)

* Bostancı Gösteri Merkezi’nde konser: Serhat Çarnewa, Metin Kemal Kahraman, Bajar, Şehribana Kurdî, Zelal Gökçe, Nurcan Değirmenci, Deniz Esmer, Çiya Şenses (18.00)

29 Ekim:

* Su Gösteri Merkezi’ne “Qırıx” gösterimi (15.00)

* Gölge Kültür Merkezi’nde konser: Stêrkên Azadiyê (18.00)

* Kenter Tiyatrosu: Bêrû, TJN (20.00)

 

HABER MERKEZİ