Bizi takip edin

Politika

Kürdistanlılar, Avrupa ve Kürdistan’da Öcalan için sokaklardan ayrılmıyor…

->

-> 55

Kürdistanlılar, Avrupa ve Kürdistan’ın her yerinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği için eylemde. KCDK-E ise PKK Lideri Abdullah Öcalan için Pazartesi AK ve CPT önünde süresiz oturma eylemine başlanacağını duyurarak, eyleme güçlü katılım çağrısında bulundu

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecrit ve baskıları protesto etmek amacıyla Kürtler, Avrupa kentlerinde ve Kürdistan’da Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği için eylemde. Kongreya Civakên Demokratîk ên Kurdistaniyên li Ewropa (KCDK-E) Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan CPT ve Avrupa Konseyi’nin (AK) önünde, Öcalan’a dönük ağırlaştırılmış tecrit ve son günlerde sağlık-güvenliğiyle ilgili yayılan haberler üzerine, Pazartesi gününden itibaren süresiz oturma eylemi başlatıyor.

Süresiz ve kesintisiz oturma eylemi

KCDK-E Başkanlık Divanı, CPT ve AK’ye görevlerini hatırlatma ve tepkilerini göstermek amacıyla oturma eylemine başlayacakları bilgisini vererek, şunları kaydetti; “23 Ekim 2017 tarihinde, Pazartesi günü Strasbourg’da CPT ve AK’nin önünde başlatacağımız oturma eylemine tüm halkımız ve dostlarımızın aktif bir şekilde katılım sağlamalıdır. Süresiz ve kesintisiz olan oturma eylemi AK ve CPT’den kesin sonuç alana kadar devam edecektir. Bu hem bir görev, hem zorunlu bir sorumluluk, hem de ahlaki bir duruş olarak görülmeli.

Oturma eylemi binlerce katılımla bir mitingle başlayacaktır. Pazartesi saat 11.00’da Avrupa Konseyi ve CPT’nin önünde başlayacak olan mitinge güçlü katılım sağlama çağrısında bulunuyoruz. Gün ne işle, ne okulla, ne de herhangi farklı bir iş ile ilgilenme günü değil. O gün adeta Önderlik günü olarak ilan edilmeli. Her bir Kürt Strasbourg’da Önder Apo için düzenlenecek özgürlük eyleminde yerini almalıdır.”

MELBOURNE

Avustralya’nın Melbourne kentindeki Kürdistanlılar, PKK Lideri Abdullah Öcalan için eylemlerini sürdürüyor.

Victoria Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin (NAV-KURD) çağrısıyla Eyalet Kütüphanesinin önünde toplanan Kürdistanlılar, Öcalan’ın özgürlüğünü haykırdı.

Eylemde yapılan açıklamada, Öcalan’ın sağlık ve güvenliğinin Kürt halkı için önemini anlatılarak, “Önderliğimize sonuna kadar bağlıyız. Öcalan’ın özgürlüğü Ortadoğu halklarının özgürlüğüdür. Bugün tek çözüm ve barış projesi olan Öcalan’dır ve bu proje Rojava’da hayat buluyor” denildi.

TORONTO

Kanada’nın Toronto kentinde PKK Lideri Abdullah Öcalan için eylemler sürüyor. Demokratik Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı Vahap Dursun, Türk Konsolosluğu önündeki eylemde konuşma yaptı. Dursun, “Öcalan’dan haber alınana kadar sokaklarda olacağız. Halkımız günlük hayatını buna göre düzenlemeli” dedi.

Kanada Kürt Federasyon Üyesi Elif Genç tarafından okunan basın açıklamasında, Öcalan’ın bir an önce ailesi ve avukatlarıyla görüşmesi gerektiği belirtilerek, uluslararası kurumlara ve Kanada hükûmetine de duyarlılık çağrısı yapıldı.

ZÜRİH

İsviçre’nin Zürih kentinde Beritan Kadın Meclisi öncülüğünde Bahnhofquai Köprüsü’nde eylem düzenlendi. Öcalan posterlerinin taşındığı eyleme, İsviçreli ve Türkiyeli kadın kurumları da katıldı. Köprü üstünde renkli görüntüler oluşturulurken, erbaneler eşliğinde gösteri yapıldı. Lez-Kasama adına konuşan Nicole Weiser, “yürütülen mücadelede başta Kürt kadınları olmak üzere Kürdistanlıların yanında olduklarını” söyledi. Rakka’da yaşanan kadın zaferine vurgu yapan Weiser, “Rojava’da büyüyen devrimin yaratıcısının Abdullah Öcalan olduğunu” vurguladı.

LUZERN

Arin Mirkan Kadın Meclisi öncülüğünde, İsviçre’nin Luzern kentindeki Bahnhofplatz’da eylem düzenlendi. ‘Öcalan’a Özgürlük’ yazılı pankartın taşındığı eylemde, Almanca bildiri okundu. İsviçrelilerin ilgi gösterdiği eylemde Öcalan’ın durumuna ilişkin bilgilendirmeler yapıldı. Almanca bildirinin de okunduğu eylem sloganlarla son buldu.

ST. GALLEN

İsviçre’nin St. Gallen kentinde, Asrin Deniz Kadın Meclisi öncülüğünde Tagblatt gazetesi önünde eylem düzenledi. ‘Öcalan’a Özgürlük’ pankartının taşındığı eylemde Tagblatt Yayın Yönetmeni ile görüşme yapıldı. Öcalan’ın durumuna ilişkin dosya sunan heyet, daha sonra açıklama yaptı. Öcalan’ın durumuna dikkat çekmek için basın kuruluşlarının daha duyarlı olması için görüşme yapıldığının belirtildiği açıklamada, eylemlerin devam edeceği de bildirildi. Eylem sloganlar eşliğinde son buldu.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde de Arin Mirkan Kadın Meclisi öncülüğünde, dün Conseil Regional önünde eylem düzenlendi. Yetkililerle görüşerek Öcalan için dosya sunan Arin Mirkan Kadın Meclisi üyeleri, “Gün, Önderliğin etrafında kenetlenme günüdür ve her yurtsever alanlarda olmalıdır.

BORDEAUX

Fransa’nın Bordeaux kentindeki Kürdistanlılar, derneklerinde Öcalan Otobüsü’nü karşıladı. Dernekteki panele kurum temsilcileri de katıldı. Otobüsün amacı ve işleyişi hakkında bilgi verilen panelde,Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kapitalist moderniteye dönük yarattığı alternatiflere dikkat çekildi.

MÜNİH

Almanya’nın Münih kentinde Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylem düzenlendi. Türk Konsolosluğu önünde gerçekleştirilen eylem Münih Kürt Toplum Merkezi, ve SARA- Kadın Meclisi tarafından organize edildi.

Öcalan’ın posterleri ve bayrakların taşındığı eylemde, bildiriler okundu, konuşmalar yapıldı. Almanca, Kürtçe ve Türkçe “Öcalan’sız dünyayı başınıza yıkarız”, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış”, Terörist Turkei”, “Kürdistan’daki katliamlara son”, “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı.

“Önderliğimizden haber alıncaya kadar eylemlerimiz devam edecek” mesajının da verildiği eylemde, Rakka’da kadınların öncülüğündeki devrim selamlandı.

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kentinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği için gerçekleştirilen nöbet eylemi 5’inci gününde devam diyor.

Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıyanlar Kürt çocukları ve eylemciler, İmralı tecridini içeren bildiriler dağıtarak, bilgilendirme yapıyorlar.

FREIBURG

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği konusunda ortaya çıkan kaygılı durumla ilgili dünya genelinde eylem ve etkinlikler devam ederken, Almanya’nın Freiburg kentinde Freiburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi bünyesinde oluşturulan komisyon da, Alman siyasetçilerine Öcalan’ın durumu ile ilgili hazırlanan birer dosya sundu. Alman Parlamentosunda grubu bulunan CDU, SPD, Die Grünen ve Die Linke’nin Freiburg’daki merkezlerini ziyaret eden Komisyon, hazırlanan dosyaları teslim ederek Öcalan üzerindeki tecrit politikasını ve son günlerde ortaya çıkan kaygı verici durumla ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Dosyaları teslim alan siyasi parti temsilcileri dosyaları inceleyecekleri ve konunun takipçisi olacaklarının sözünü verdi. Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili tekrar görüşüp ayrıntılı bilgi alışverişi yapmak istediklerini belirtti.

BRAUNSCHWEIG

Almanya’nın Braunschweig kentinde, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için DKTM-Hildesheim ile Hannover ve Wolfsbûrg miting düzenledi. Braunschweig Schloss Arkaden önündeki mitinge bine yakın Kürt ve dostu katıldı.

NAV-DEM Eşbaşkanı Tahir Köçer, eylemdeki konuşmasında şöyle dedi: “134 gün geçti, DAİŞ’in merkezi, başkenti, YPG, YPJ ve QSD tarafından özgürleşti, buradaki polislerin bir selam vermesi lazım, çünkü biz Kürtler onlar için de savaşıyoruz. Ama maalesef Alman ve Türkiye işbirliklerini kırmak istemiyorlar, Türkiye belasından uzak durmazlarsa, ileride büyük problemler başlarına gelecek” dedi.

MAHMUR

Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek amacıyla düzenlediği eylemler çerçevesinde dün gece binlerce kişinin katılımıyla meşaleli yürüyüş düzenledi.

Öcalan’ın ağırlaştırılmış tecrit altında tutulmasına karşı alanlarda olan Şehit Rüstem Cudi (Maxmur) Mülteci Kampı halkı, Eylem Komitesi öncülüğünde düzenlenen kitlesel bir eylemde Öcalan’ın aile, avukat ve İşkence Önleme Komitesi (CPT) ile görüştürülmesi talep edildi.

KOBANÊ

Kobanê’de Öcalan için gerçekleştirilen eylem 5.gününde devam ediyor. El Qenaye ilçesi halkı da bugün eyleme katıldı. Halk, Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine ilişkin tatmin edici bir bilgi alıncaya dek eylemlerini sürdüreceğini belirtiyor.

El Qenaye ilçesi Halk Meclis üyesi eylem çadırında “Eyleme katılmaktaki amacımız Öcalan’ın durumuna ilişkin bilgi alabilmek. Öcalan, fikir ve düşünceleriyle özgürlüğün ve zulümden kurtuluşun yolunu açtı” dedi.
HABER MERKEZİ