Bizi takip edin

Politika

İstanbul Demokratik Kurumlar Platformu; ‘Öcalan milyonlarca Kürdün önderidir’ diyerek, yarın Kadıköy’de olacak…

->

-> 46

İstanbul Demokratik Kurumlar Platformu, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın durumuna dikkat çekmek amacıyla yarın saat 15.00’te Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda kitlesel eylem gerçekleştirecek

İstanbul Demokratik Kurumlar Platformu, HDP İstanbul İl Örgütünde gerçekleştirdiği basın toplantısı ile PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride tepki gösterdi. “Sayın Öcalan’ın sağlığı, yaşamı ve özgürlüğü için durmayacağız” sloganı ile gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak konuşan Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi Eş Sözcüsü Arif Yılmaz, 22 Ekim Pazar günü saat 15.00’te Khalkedon Meydanı’nda kitlesel bir eylem yapacaklarını belirterek, herkesi eyleme davet etti.

Ardından platform adına ortak açıklama metnini okuyan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Eşsözcüsü Rojda Yıldız, “Komplonun ilk hedeflerinden birisi olan fiziki tasfiye hedefi, Kürdistan halklarının Sayın Öcalan’ın yaşamı etrafında ateşten çember örmesiyle başarısızlığa uğratılmıştır. Bunun üzerine her anı ölüm koridoru olan Milli İmralı Politikalarıyla Sayın Öcalan’ın güvenlik hakkı, her zaman tehdit altında tutulmuştur, tutulmaktadır” dedi.

‘Milyonlarca Kürdün önderidir’

İntikamcı bir mantıkla dizayn edilen İmralı uygulamalarının son 15 yıllık yürütücüsünün AKP iktidarı olduğunu dile getiren Yıldız, “Kürt halkının hak ve özgürlüklerine yaklaşımın turnusol kâğıdı da Sayın Öcalan’a yaklaşımdır. Sayın Öcalan sıradan biri değildir ve milyonlarca Kürdün Önderi olarak kabul ettiği birisidir. Dolayısıyla O’na yaklaşım Kürt halkına yaklaşımdır. Önceki yıllarda olduğu gibi son yıllarda da Erdoğan rejiminin Kürtlere karşı başlattığı topyekûn savaş, İmralı tecridi ile başlatıldı. İmralı mutlak tecridiyle Kürt sorununun çözümüne ve Türkiye’nin demokratikleşmesine tecrit uygulandı” ifadesinde bulundu.

‘İnandırıcı değil’

“Tecridin temel nedeni AKP’nin iktidarını koruyabilmek için çözümsüzlük ve savaş politikasını devreye sokmasıdır” diyen Yıldız, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Kürt halkına uygulanan soykırım ve düşmanca tutumlar bütün hızıyla devam etmektedir” dedi. Öcalan’ın yaşamına dair ortaya çıkan haberlerin, kamuoyunda infial yarattığının altını çizen Yıldız, “Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının Sayın Öcalan ile ilgili açıklaması da bu kaygıları ortadan kaldırır netlikte ve inandırıcılıkta değildir. 11 Eylül 2016 tarihinden bugüne Sayın Öcalan’dan haber alınamadığı bilinmektedir. Yıllarca keyfi bir şekilde yaptırılan aile ve avukat görüşmeleri de yasa tanımaz bir şekilde kesintisiz engellenmektedir. Sayın Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği halklarımızın sağlığı ve güvenliği anlamındadır. Zira kendisi bu ülkede barışın, kardeşliğin, adaletin ve özgürlüklerin teminatıdır. Sayın Öcalan’ın özgürlüğü başta Türkiye halkları olmak üzere tüm Ortadoğu halklarının özgürlüğüdür” dedi.

‘Yarın Kadıköy’de’

Son dönemde İmralı Ada’sındaki durum ile ilgili gayr-i resmi hesaplardan yayılan vahim iddiaların son derece tehlikeli ve biran önce netleştirilmesi gereken iddialar olduğunun altını çizen Yıldız, “Bununla amaçlanan, Kürtlerin moral güçlerini kırmak ve sözü edilen gelişme karşısında tepkilerini ölçmektir. Bu konuda tüm kamuoyunu ve uluslararası insan hakları örgütlerini duyarlı olmaya ve Sayın Öcalan üzerindeki tecride son verilmesi için mücadele etmeye çağırıyoruz. İmralı tecridi ve Sayın Öcalan’ın yaşamı karşısında sesiz kalmayacağımızı ve durmayacağımızı beyan ediyoruz. Bu amaçla İstanbul Demokratik Kurumlar Platformu olarak 22 Ekim Pazar günü saat 15.00’te Kadıköy Khalkedon Meydanında gerçekleştireceğimiz basın açıklamasına tüm halklarımızı davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

İstanbul Demokratik Kurumlar Platformu içerisinde yer alan kurumlar şunlar:

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul İl Örgütü, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İstanbul İl Örgütü, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul İl Örgütü, Sosyalist ve Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), İstanbul Din Alimleri Derneği (DİAYDER), Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi, Barış Anneleri, Kürt Araştırmalar Derneği, Göç İzleme Derneği, Mezopotamya Kültür Merkezi, Özgür Basın Emekçileri, Yakınlarını Kaybedenler İnisiyatifi.

HABER MERKEZİ