Bizi takip edin

Haber

İHD: Hasta tutuklu Dönmez serbest bırakılsın

->

-> 43

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, bu haftaki F oturma eyleminde ağır şizofreni hastası Tekin Dönmez’in durumuna dikkat çekerek, serbest bırakılmasını istedi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta yaptıkları “F Oturumu”nun 291’incisini Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdi. Eylemde, “Tecrit öldürür, F Tipi Hapishaneler kapatılsın”, “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır” ve “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” pankartları açılarak, hasta tutukluların fotoğrafları taşındı. Sık sık, “OHAL işkencesine son”, “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır”, “Tekin Dönmez serbest bırakılsın” sloganlarının atıldığı eylemde, hasta tutuklu Tekin Dönmez’in durumuna dikkat çekilerek, serbest bırakılması istendi.

Dönmez’in sağlık durumu hakkında bilgi veren kardeşi Meral Dönmez, ağabeyinin artık konuşamadığını belirtti.

‘Cezaevlerinde hak ihlalleri daha da arttı’

Bu haftaki basın açıklamasını oyuncu Nur Sürer yaptı. Hak ihlallerinin ve hukuksuzlukların katlanarak arttığı bir haftayı geride bıraktıklarını dile getiren Sürer, “Bu yolla bir yandan hak ihlallerine karşı duranlar cezalandırılmaya çalışılırken bir yandan da toplum korkutulmakta, sindirilmeye çalışılmaktadır” dedi. Cezaevlerinde bu durumun daha da kötü olduğuna dikkat çeken Sürer, “tutuklular üzerindeki psikolojik ve fiziksel şiddetin her geçen gün daha da arttığını” söyledi. Cezaevinde yaşanan hak ihlallerine değinen Sürer, “bu uygulamalarla tutukluların savunma hakkı, tedavi hakkı, insanca yaşam hakkı gibi temel hak ve özgürlükleri en ağır şekilde ihlal edildiğini” ifade etti.


‘Yüzde 70 oranında engelli’

Cezaevinde olduğu süre içerisinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin 15 Mart 2012 tarihinde yapılan muayene sonucunda kendisine Atipik Affektif bozukluk teşhisi konulduğunu belirten Sürer, “21 Mart 2012 tarihinde davranış yönlendirme yeteneğinin önemli derecede azalmış olduğu, ceza sorumluluğu olmadığına belirten rapor verildiğini” ifade eden Sürer, “Buna rağmen tahliyesi için cezasının infazı beklenmiştir. Tahliyesinden sonra yine Bakırköy Ruh Ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde muayene olmuş, alınan 22 Mayıs 2014 tarihli rapora göre kendisine atipik mizaç bozukluğu teşhisi konulmuştur. Aynı raporda engel oranı ise yüzde 70 olarak belirlenmiştir” diyerek, ayrıca Kasımpaşa Askeri Hastanesinin 23 Aralık 2015 tarihli Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Raporu ile kendisine kronik nitelik kazanmış bipolar duygulanım bozukluğu teşhisi konulduğunu, barışta ve savaşta askerliğe elverişli olmadığının belirtildiğini aktardı.

Devlet yetkililerine seslenen Sürer, hasta tutukluların derhal serbest bırakılmasını istedi.

HABER MERKEZİ